Gaziantep'te tescilli 'nohut dürümü' sevinci

Gastronomi alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na giren ilk kent olan Gaziantep'te "nohut dürümü"nün tescillenmesi hem ustaları hem de vatandaşları sevindirdi.

Anadolu Ajansı 27.01.2021 - 12:58

Gaziantep'te tescilli 'nohut dürümü' sevinci

Gaziantep'te yöreye özgü "nohut dürüm", farklı tadı ve her bütçeye uygunluğuyla son yıllarda kentin önemli lezzetlerinden biri haline geldi.

Geceden ıslatılan nohutların gün içinde kemik veya et suyuyla tuz ve karabiber eklenerek düdüklü tencerede haşlanmasıyla hazırlanan nohut dürümü, sıcak lavaş ekmeğinin arasına alınıp kaşıkla eziliyor, ardından salata eklenerek acılı veya acısız şekilde müşterilere sunuluyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, söz konusu lezzeti dünyaya duyurmak için geçtiğimiz yıl harekete geçti ve nohut dürümünün tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yaptı.

Yapılan değerlendirmeler sonucu Gaziantep'in "nohut dürümü" geçtiğimiz günlerde coğrafi işaret alarak tescillendi.

Kentte 46 yıllık nohut dürüm ustası ve işletmeci Ahmet Kesen, yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda nohut dürümün maddi durumu iyi olmayan kişiler tarafından tüketildiğini zamanla lezzetinin farkına varılmasıyla herkes tarafından tercih edilerek popüler hale geldiğini söyledi.

Nohut dürümünün tescillendiğini duyunca şaşırdığını ifade eden Kesen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nohut bize özgü bir lezzettir. Yıllardır bu işi yapıyoruz. Yıllar önce 'nohut tescillenecek' deseydiniz biz inanmazdık. Ama şimdi o rüya gerçekleşti. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Kentimiz ve ülkemiz adına çok güzel bir adım oldu. Bizi oldukça memnun ve mutlu etti."

Kesen, nohut dürümünün tescillenmesinin hem kente hem de işletmecilere çok faydası olacağını belirtti.

Gastronomi kenti olmanın verdiği avantajları sonuna kadar kullanmak istediklerini belirten Kesen, "Her saatte tüketiliyor, oldukça rağbet görüyoruz bu yüzden. Yerli ve yabancı turistlere bu lezzeti tattırmak istiyoruz. Eğer kentin tanıtımına bir faydamız olursa ne mutlu bize. Pandemiden sonra yurt dışında eğer bir yemek fuarı olursa oralara gidip bu lezzeti tattırmak istiyoruz" diye konuştu.

ARŞİV: LEZZETİN PEŞİNDE GASTRONOMİ TRENİ

Sayfa Yükleniyor...