"Gece telefonum çaldı; arayan Erdoğan'dı"

Yoğun bakımdaki yeğeni için tek çarenin Emine Erdoğan'a ulaşmak olduğunu düşündü, yüzlerce adrese mail attı ve hiç beklemediği bir anda cevap aldı.

01.11.2010 - 11:29

"Gece telefonum çaldı; arayan Erdoğan'dı"

Gaziantep'te elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan ve yaklaşık 1 aydır yoğun bakım servisinde tedavi gören 11 yaşındaki Muhammed Emin'in yaşama tutunma mücadelesine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan da destek verdi.        

Sokakta oyun oynarken yanından geçtiği elektrik direğindeki kaçak nedeniyle akıma kapılan Muhammed Emin Karabacak'ın Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi'ndeki tedavisi sürerken, yeğeninin daha iyi şartlarda tedavi görmesi için dayısı Abidin Karabacak, aklına gelen her kapıyı çaldı ancak bir sonuç alamadı.        

Bir süre sonra Emine Erdoğan'a elektronik posta aracılığıyla ulaşmaya karar veren Abidin Karabacak, Muhammed Emin'in durumunu anlatan bir metin yazarak bilgisayar başına oturdu.

YÜZLERCE ADRESE MAIL ATTI
Emine Erdoğan'ın elektronik posta adresini bilmeyen Karabacak, saatlerce süren bir çalışma sonucu rastgele çeşitli e-mail adresleri oluşturdu. Emine Erdoğan'a ait olabileceği düşüncesi ile listelediği yüzlerce adrese e-mail gönderen Karabacak, yardım çağrısında bulundu.       

GECE 02.00'DE TELEFONUM ÇALDI; ARAYAN EMİNE ERDOĞAN'DI
Gönderdiği e-maili unutan ve farklı kanallardan yardım aramayı sürdüren Karacabak'ın telefonu yaklaşık 1 hafta sonra gece yarısı 02.00'de çaldı. Özel numaradan yapılan aramayı yanıtladığında telefondaki kişi, ''Merhaba ben Emine Erdoğan. Geçmiş olsun. Başbakan sizinle konuşacak'' dedi.    

Telefonu alan Başbakan Erdoğan da geçmiş olsun dileğinde bulunarak, Abidin Karabacak'a Muhammed Emin'in durumunu sordu. O an heyecandan dudakları kuruyan Karabacak, Erdoğan'a yaşadıkları sıkıntıları anlatarak, yeğeninin tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilmesini talep etti. Bunun üzerine Karabacak'a telefonda beklemesini söylemeyen Erdoğan, başka bir telefonla yaptığı kısa bir görüşmenin ardından ''Çocuğu hemen buraya sevk edelim. Ambulans uçakla Ankara'ya aldıralım'' dedi.      

ANKARA'YA SEVK EDİLDİ
Bunun üzerine Muhammed Emin'in yaşama tutunma mücadelesinde yeni bir sayfa açıldı. Ertesi gün Gaziantep'e gelen ambulans uçakla Ankara'ya sevk edilen Muhammed Emin, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
       
HASTANE ÖNÜNDE BEKLEYEN ACILI BABANIN UMUDU
Oğluyla birlikte Ankara'ya gelen Muhammed Emin'in babası Mehmet Karabacak, ailesinin geçimini sağlamak için Kayseri'de çobanlık yaptığını belirtti.       

Oğlunun akıma kapıldıktan sonra ağır yaralandığını ve hastanede tedavi altına alındığını telefonla öğrendiğini kaydeden baba Karabacak, ''Gaziantep'e geldim başımıza ateş yağdı, bir aydan bu yana perişan olduk'' dedi.        

Çocuğunun haftalardır yoğun bakım servisinde yattığını ve daha iyi bir hastanede tedavisine devam edilmesi için mücadele ettiklerini ifade eden Mehmet Karabacak, ''Kayınbiraderim Abidin Karabacak, Başbakanımızın eşi Emine Erdoğan'a e-mail atarak ulaşmış. Onlar da hayati bir mesele olduğu için gece yarısı aramışlar. Allah razı olsun. Yaşım 40 oldu ama ben daha böyle bir Başbakan görmedim. Önce Emine Hanım telefonda geçmiş olsun dileklerini iletmiş. Daha sonra Sayın Başbakanımız telefonu almış ve gereken talimatları vermiş. Daha sonra Gaziantep'e ambulans uçak göndermişler. Çocuğumu dün getirdiler ve burada tedavi altına aldılar'' dedi.       

Kendisine de Altındağ Belediyesi'nin misafirhanesinde yer ayrıldığını ve oğlunun tedavisi süresince orada kalacağını anlatan baba Karabacak, sözlerine şöyle devam etti:        

''Çocuğum şimdi burada tedavi oluyor. Doktorlar bana (gel çocuğuna bak dediler) ama benim yüreğim dayanmıyor, çocuğuma bakamadım. Ateşini düşürmüşler, burada bakımının çok iyi olduğundan eminim. Başbakanımız devreye girdiyse bütün kapılar açılır, ben öyle inanıyorum. Çocuğumun burada durumu iyi. Daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Başbakanımızdan da hanımından da Allah binlerce kez razı olsun.''
        
MUHAMMED'İN DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR
Ankara Dışkapı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Emrah Şenel de Muhammed Emin'in elektrik akımına kapılması sonucu kalbinin durduğunu, yapılan müdahaleyle hayata döndürüldüğünü anımsattı.        

25 gün süren tedaviye rağmen Muhammed Emin'in durumunun ciddiyetini koruduğunu kaydeden Dr. Şenel, hastanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara'ya sevk edildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:      

''Dün saat 15.00 civarında hastayı yoğun bakım servisimize kabul ettik. Hastayı ilgili yan dallarıyla beraber, çocuk nörolojisi, çocuk kardiyolojisi ve çocuk enfeksiyon uzmanlarıyla birlikte yoğun bakım ekibimiz değerlendirdi. Hastanın kalbinin durmasıyla birlikte bir süre beyninin oksijensiz kaldığı ve beyninde bir hasar oluştuğu öngörülüyor. Bunun yanı sıra ciddi bir enfeksiyonu var. Hastanın durumu ciddi. Biz elimizden geleni yapıyoruz.''
       
DAYI ABİDİN KARABACAK İŞTEN ÇIKARTILDI     
Muhammed Emin'in dayısı Abidin Karabacak ise yeğeninin yaşadığı olay sonrası tedavi altına alındığını ve bu süre içinde zor günler geçirdiklerini anlattı.        

Gaziantep'te çocuk kardiyoloji ve çocuk nöroloji yoğun bakım servisinin sadece Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bulunduğunu ancak orada da yer bulamadıklarını dile getiren dayı Karabacak, bunun üzerine arayış içine girdiklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a ulaşmaya çalıştığını bildirdi.      

Gönderdiği e-mail üzerine Emine Erdoğan'ın 1 hafta sonra gece yarısı telefonla aradığını ifade eden Abidin Karabacak, o geceyi şöyle anlattı:        

''Gece yarısı telefonum çalınca çok şaşırdım. Karşımdaki kişi Emine Erdoğan'dı. Geçmiş olsun dileklerini iletti. Daha sonra telefonu Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a verdi. Başbakanımız telefonla konuştuğumuz sırada talimatlar verdi ve yeğenimi Ankara'ya sevk edilmesini istedi. Dün gece de Sayın Başbakanımız yeniden aradı ve bir sorun olup olmadığını sordu. Ben de kendisine teşekkür ettim.''        

Yeğeninin durumuyla ilgilenirken bu süre içinde işini aksattığını kaydeden Abidin Karabacak, ''Ben bir GSM firmasının satış mağazasında teknik servis sorumlusu olarak çalışıyordum. Yeğenimin durumuyla ilgilenmek zorunda kalınca işlerimi aksattım. Bunun üzerine iş akdim feshedildi. Artık bundan sonra yeni bir iş bakacağım kendime'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...