Geceleri özel koruma

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nın gece saatlerinde korunması için 2 özel güvenlik görevlisi tahsis edildi.

01.11.2010 - 12:42

Geceleri özel koruma

UNESCO'nun listesinde Türkiye'den 9 doğal ve kültürel varlık arasında ilk 3'te yer alan, Avrupalı bilim adamlarınca Anadolu'nun El Hamra'sı olarak görülen ve ''Görmeden Ölmeyin'' sloganıyla tanıtılan tarihi yapının gece de korunması için çalışma başlatıldı.        

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Müdürlüğünün talebi üzerine İl Özel İdare Müdürlüğünün de desteğiyle 20.00-08.00 saatleri arasında tarihi yapının korunması için 2 özel güvenlik görevlisi tahsis edildi.       

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, önceki yıllarda yaşanan hırsızlık olaylarının gece saatlerinde meydana geldiğini belirterek, bu yüzden böylesi muhteşem bir eserin korunmasız olmasına kayıtsız kalamadıklarını söyledi.      

Pürlü, ''Ulu Camii ve Darüşşifası için en büyük tehlike değerli eserlerin çalınma olasılığı. Özellikle cami içerisinde çok değerli eserler var. Bu eserlerin korunması kadar, cami etrafına zarar verebilecek her türlü tehlikeye karşı da tedbir alıyoruz. Güvenlik görevlilerimiz dönüşümlü olarak görevlerini yapacaklar'' dedi.       

Bu arada özgün mimarisi, estetik, kültürel ve evrensel değeriyle 13. yüzyılda kadın-erkek eşitliğini simgeleyen anıt olarak nitelendirilen tarihi yapının yer altından takibi için başlatılan çalışmalar da devam ediyor.        

Anadolu beyliklerinden Mengücekoğulları döneminde hükümdar Süleyman Şah'ın oğlu Ahmed Şah tarafından 1228'de yaptırılan Divriği Ulu Cami ve bitişiğine Behram Şah'ın kızı Melike Turan Melek tarafından aynı yıl yaptırılan darüşşifa, inanç ve tarih turizmi açısından önemli bir eser olarak gösteriliyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...