Gelinlikleri yoksullar giyecek

3 yıl önce Faruk Kalkavan’ın kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden modacının gelinlikleri, yoksul genç kızların hayallerini süsleyecek.

Haberler 09.06.2011 - 15:15

Gelinlikleri yoksullar giyecek

Kadıköy’de 3 yıl önce ünlü armatör ailenin oğlu Faruk Kalkavan’ın kullandığı otomobilin çarpması sonucu ölen modacı 30 yaşındaki Sinem Yalçın’ın tasarımı olan 100 gelinlik, ailesinin başlattığı hukuk savaşında kendilerine destek olan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart aracılığıyla Konya’ya getirildi.

CHP İl Kadın Kolları’na teslim edilen gelinlikler, maddi durumu yetersiz olan gelin adaylarına ücretsiz olarak verilecek. Düğün sonrasında tekrar iade alınarak başka gelin adaylarının kullanması da sağlanacak.  

Kart, Yalçın’ın kaza anını ve ailesinin yaşadığı süreci anlattı:

"SİNEM BİR TRAFİK CİNAYETİNE KURBAN GİTTİ"
"Sinem, iyi eğitim almış bir moda tasarımcısı ve kendi tasarladığı gelinliği giyme umudunun bulunanan bir kişiydi. Ancak 14 Ocak 2008'de meydana gelen bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Sinem bir trafik cinayetine kurban gitti. Hükümlü Faruk Kalkavan ve arkadaşlarının olay anında alkollü oldukları, olay günü kokain kullandıkları, zig zag çizerek araç kullandıkları, emniyet şeridinde park halindeki aracını kontrol eden Sinem’e çarptıkları, otomobilin 130 metre sonra durabildiği, fren izinin olmadığı, bilirkişi raporları ve tanıklar tarafından doğrulanmıştır. Ortada bir tarfik cinayeti vardır. Mobese kayıtları ve EDS kayıtlarını emniyet tarafından silindiğine, bunu yapan kamu görevlillerinin korunuğuna dair buluntular vardır. Bu şartlarla gelişen bir olayda üst sınırı 9 yıla ulaşacak bir davada hükümlünün 3 ay 10 gün sonra tahliye edilmesi, hükümlü hakkında adli mercileri yanıltmak ve yalan beyanda bulunmaktan işlem yapılmaması, sanığın tutuklanmaması, şahsın yurt dışına kaçacağının sürekli olarak ifade edilmesine rağmen tutuklanmaması, yurt dışına firar etmesi ve nerede olduğunun bilinememesi ailenin yaşadığı dramı arttırmıştır."

"ADALET BAKANLIĞI’NDAN YAKA PAÇA ATILDI"
Sinem’in annesi adalet talebi için gittiği Adalet Bakanlığı’nda yaka paça dışarı atıldı. Şu an da Adalet Bakanı olan Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Kahraman’ın, Kalkavan ailesi ile yüzyüze görüştüğü ve mahkeme nezninde girişimlerde bulunduğu yolundaki izlenimler ve bulgular acılı anneyi isyana sevk etti. Aile adalet aramaya gittiği Adalet Bakanlığı’nın bu tavrı karşısında şok yaşamıştır. Olay tarihindeki Adalet Bakanı ve günümüzün Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ise görünürde duyarlı davranmış, anneyi daha sonra makamına davet etmiş, birlikte pozlar vererek olayla ilgileneceği izlenimini yaratmış ise de hepsi lafta kalmıştır. Şahin’den daha sonra bu olay ile ilgili haber alamadık ve kendisine ulaşamadık."

Sayfa Yükleniyor...