Genç yeteneklere oyunculuk fırsatı

''Çete Ayşe ve Oyalı Yazma'' adlı dizi ve sinema film projesi, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk kadınının yaşadığı zorlukları ve milli mücadeledeki rolünü anlatıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.08.2010 - 10:20

Genç yeteneklere oyunculuk fırsatı

Senaryosu Turan Kalle ve Bircan Kerem'e ait dizi ve sinema filmi projesinde rol alacak Ankaralı genç yetenekler aranıyor. Senaryosu sinemaya da uyarlanacak dizinin çekimleri Aydın, Muğla ve Denizli'de yapılacak. Dizi anlaşma sağlanması halinde önümüzdeki sezon ulusal bir kanalda yayınlanacak.        

Dizi film projesini hayata geçirmeye hazırlanan organizasyon şirketinin Genel Yayın Yönetmeni Adem Koçyiğit, Turan Kalle ve Bircan Kerem imzasını taşıyan ''Çete Ayşe ve Oyalı Yazma'' isimli dizi film projesi üzerinde yaklaşık 1 yıldır çalıştıklarını söyledi.        

Senaryonun tamamlandığını, ocak-şubat ayında çekimlerin bitmesinin ardından dizinin yayına hazır hale geleceğini belirten Koçyiğit, dizi projesini farklı isimlerin rol alacağı sinema filmine de uyarlayacaklarını anlattı.        

Dizinin adını ''Çete Ayşe'', filmin adını ise ''Oyalı Yazma'' olarak belirlediklerini kaydeden Koçyiğit, ''Kurtuluş Savaşı'nda Ege'de geçen, özellikle Çete Ayşe olarak tanınan Ayşe isminde bir Türk kadının hayat hikayesinden yola çıkılarak bir senaryo hazırlandı'' dedi.
      
''AYNI TİP DİZİLER YAYINLANIYOR''
Televizyonlarda sürekli aynı tip dizilerin yayınlandığını, insanların bundan sıkıldığını düşündüklerini ifade eden Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:       

''Biraz da maneviyatımızı, kendi milli benliğimizi anlatmak istedik. Bunun için hiç çekinmeden böyle bir projede yapımcı olarak yer almayı düşündük. Türk kadının milli mücadeledeki kararlılığı, cesareti, çektiği sıkıntıları anlatmayı hedefliyoruz. Dizi 13 bölümden oluşacak. Diğer amacımız da genelde yapımlar hep İstanbul kaynaklı oluyor, Ankara'ya şans tanınmadığını düşünüyorum. Ankara'daki yetenekli kişilere yer vermek, onları da en azından Türkiye vitrinine çıkartmak niyetindeyiz. Çünkü çoğunlukla bu dizide birkaç karakter dışında, özellikle başrol oyuncusu, hem erkek hem de kadın (Yörük Ali ve Çete Ayşe) tanınmamış, yeni bir yüz olacak. Bunların tanınmasını sağlayacağız.''        

Erkek ve kadın başrol oyuncuların yanı sıra, diğer oyuncuların da ağırlıklı olarak Ankaralı genç yetenekler arasından seçileceğini, başrol oyuncularının her ikisiyle de görüşüp anlaştıklarını belirten Koçyiğit, ''Karakter oyuncular içerisinde Serdar Gökhan, Melik Çardak, Sinan Bengier, Şemsettin Kaya, Semih Özkan yer alıyor'' diye konuştu.        

Koçyiğit, 1993 yılında kaleme alınan çalışmanın maddi imkansızlıklardan dolayı hayata geçirilemediğini, projeye destek için Kültür ve Turizm Bakanlığına resmi başvurularını yapacaklarını ifade ederek, projenin büyük bir bütçesi olduğunu, Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarıyla sponsorluk görüşmeleri yaptıklarını anlattı.        

Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşananları gençlere değişik bir bakış açısıyla anlatmak istediklerini belirten Koçyiğit, maliyetten daha çok maneviyat kısmının kendileri için ön planda olduğunu bildirdi.
      
''OYUNCU SEÇİMİ DEVAM EDİYOR''
Dizide rol alacak ana karakterlerin seçildiğini, diğer oyuncuları da belirlemeye devam ettiklerini anlatan Koçyiğit, şunları söyledi:       

''Orta roller ve küçük çaplı roller için oyuncu seçimleri sürüyor. 2010 yılı itibariyle çekimlere başlanıp, özellikle sinema filminin ocak ya da şubat ayında vizyona girmesini planlıyoruz. Yaklaşık 450 kişilik oyuncu kadrosuyla çekimler tamamlanacak. Projede yer almak isteyen orta ve daha küçük karakterdeki oyuncular için de başvuru şansı var. 20 Ağustos'a kadar ön başvurular devam edecek. İsteyenler Fevzi Çakmak-2 Sokak, 30/18 Kızılay-Ankara adresimize başvurabilecek. Dizide ve sinema filminde konu aynı olacak, Türk kadının gücünü, imkansızlıklar içinde verdiği mücadeleyi, azmini işleyeceğiz. Erkeklerden çok kadın ön planda olacak. Çekimler, Aydın, Denizli ve Muğla'da yapılacak. Hikayenin çoğu Aydın'da geçecek. Çekim süresini 4 ay olarak öngörüyoruz.''       


Sayfa Yükleniyor...