Gencebay'ın fotoğrafı Yale'de kitap kapağı oldu

Orhan Gencebay’ın ‘Aşkı Ben Yaratmadım’ adlı plağındaki fotoğrafı Yale Üniversitesi’nin yayınlayacağı kitabın kapağında kullanılacak.

NTV Haber 22.05.2009 - 13:45

Gencebay'ın fotoğrafı Yale'de kitap kapağı oldu

Orhan Gencebay "Aşkı Ben Yaratmadım" albümünü 1980 yılında çıkardı. Albüm satış rekorları kırdı. Şimdi de bir kitaba kapak oluyor. Hem de ABD'de Yale Üniversitesi’nin yayınlayacağı bir kitaba. Gencebay, fotoğrafın kullanımı için izin verdiğini "Sade Vatandaş" programında açıkladı.

Kitabın yazarı, Türkler ve Osmanlı tarihi üzerine araştırmalarıyla tanınan Ohio Stage Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Carter V. Findley, Gencebay'ın fotoğrafını Yale Üniversitesi'nin yayınlayacağı "Türkiye, İslam, Milliyetçilik ve Modernlik" adlı çalışmasında kullanmak istedi.

Türkçede yayınlanmış ‘Dünya Tarihinde Türkler’, ‘Osmanlı Devletinde Bürokratik Reform’, ‘Ahmed Midhat Efendi Avrupa’da’, ‘Kale-miyeden Mülkiyeye’ gibi eserleri yayınlanan yazar, bir dönem Türkiye’de konuk öğretim görevlisi olarak da bulundu. Findley, mensubu olduğu üniversitede Osmanlı ve Türk Tarihi Kürsüsü kurulması için çalışmalar yürütüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...