Proje Genel Koordinatörü Maksut Coşkun, MCD Gençlik kulübünün hayata geçireceği projenin, dünyada ve Türkiye'de hazırlanan en büyük gençlik projesi olduğunu belirterek, projenin tamamen Türk gençlerinin organizasyonuyla yürütüldüğünü söyledi. 

Gençlik otobüsü, 17-30 yaş arasındaki 34 Avrupalı ve 51 Türk gençle yola çıkacak ve 52 gün boyunca 20 ülkeyi gezecek.

Gençler, bu süre zarfında ortak AB projeleri üretecekler, gidilen kentlerde kültür pazarları kuracaklar, Türkiye'nin tarihi ve turistlik yerlerini tanıtan broşür ve CD'ler de dağıtacaklar. 

Gençlik otobüsünün 12 Temmuz'da Ankara'dan yola çıkacağını ve ilk durağının Selanik'te Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu ev olacağını belirten Coşkun, yolculuğun 5 Eylül'de Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'da sona ereceğini ifade etti. 

Coşkun, Gençlik Otobüsü'nün yolcusu olmak isteyenlerin buldukları sloganın başına ''GO'' yazıp, 1-31 Mayıs tarihleri arasında cep telefonu mesajı olarak 3717'ye göndermesi gerektiğini belirterek, gönderilecek sloganların, 1-7 Haziran tarihleri arasında seçici kurul tarafından değerlendirileceğini ve en güzel 300 sloganın belirleneceğini dile getirdi.

Coşkun, yapılacak mülakat sonucunda en güzel 30 sloganı yazan gençlerin, geziye ücretsiz katılma imkanına kavuşacağını kaydetti.