General ve Amiraller'den resim sergisi

Harbiye'deki Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'nda açılan "10. Yaşayan Asker Ressamlar Sergisi", sanatseverleri bekliyor.

13.04.2010 - 13:14

General ve Amiraller'den resim sergisi

Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen serginin ilki, 1995 yılında gerçekleştirildi.

Türk Ordusu'nun her dönemde sanata destek verdiğini, sanatçılarla iç içe olduğunu söyleyen Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanı Korgeneral Abdullah Atay, güzel sanatlarda muvaffak olmayan milletlerin medeniyet anlamında yükselemediklerini ifade etti.

Atay, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, toplumların ilerlemesinde sanatın önemli olduğunu vurgulayan sözlerinin her zaman Türk milletine rehber olduğunu belirtti.

Atay, şöyle konuştu: 

"Ülkemizde güzel sanatların gelişmesi için sanatçılarımızın desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu yılki sergiye, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olmuş veya halen görevde olan General, Amiral, Subay ve Astsubaylardan oluşan 122 sanatçı 301 eser ile katılmıştır. Marmara Üniversitesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilen eserlerden 198 adedinin sergilenmesine karar verilmiştir."

Şehit Hasan Rıza Resim ve Sergi Salonu'ndaki resim sergisi, 30 Nisan Cuma gününe kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...