NTV

Gerçek yedi milyarıncı bebek hangisi?

Yaşam

Dünya günlerdir 7 milyarıncı bebeğin doğumunu bekliyordu ancak farklı ülkelerde aynı gün birçok bebeğin doğması hangisinin bu unvanı taşıyacağı konusunda tartışma yarattı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya nüfusunun arttığını ve geçen Pazartesi doğacak çocuğun yedi milyarıncı kişi olacağını açıklamıştı. Ne var ki gün gelip çattığında farklı ülkelerden gelen doğum haberleri, dünyanın 7 milyarıncı ferdinin kim olduğu konusunda tartışma yarattı.

BM'nin resmî sayfasında da tartışmaları sonlandıracak bir açıklama yapılmadı. BM'nin, daha önce altı milyarıncı bebekte olduğu gibi yedi milyarıncı bebek için bir kutlama yapmayacağı belirtildi.

Sri Lanka, Rusya, Türkiye ve Filipinler'de geçen pazartesi günü doğan bebekler 7 milyarıncı kişi ilan edildi. Filipinler’de Pazartesi gününün ilk ışıklarında başkentte Danica adlı kız çocuğu dünyaya geldi. Doğumda ailenin yanında BM yetkilileri de bulunuyordu. Hatta Danica’ya öğrenimi için burs verildi.

RUSYA'DA İŞLER DAHA KARIŞIK
Rusya’da ise yetkililer hangi bebeğin 7 milyarıncı kişi olduğuna karar veremiyor. Ülkenin Kamçatka Yarımadası'nda doğan Alexander adlı bebeğe yedi milyarıncı bebek sertifikası verilirken, yine aynı gün Kaliningrad'da Petja adı verilen bir bebek dünyaya geldi. BM yetkililerinin Petja'ya "hoş geldin yedi milyarıncı bebek" yazılı bir doğum belgesi verdiği bildiriliyor.

Hindistan'ın yedi milyarıncısı: Nergiz
Hindistan'ın yedi milyarıncısı: Nergiz


YASADIŞI KÜRTAJLA MÜCADELE İÇİN
Yedi milyarıncı bebeğin doğduğu ülke unvanına kavuşmaya çalışan bir diğer ülke de Hindistan. Ancak ülkede bu unvan üzerinden farklı bir konuya dikkat çekilmek isteniyor. Uluslararası çocuk hakları örgütü Plan, Nergiz bebeğin doğumuyla yedi milyarıncı kişi kutlaması yaptı. Plan, bu kutlamayla yaklaşık bir milyar 200 milyon nüfuslu ülkedeki yasadışı kürtajlara dikkat çekmeyi hedefledi.

Sri Lanka ise Muthumali adlı bebeğin dünyaya gelmesiyle sevinç yaşandı.

Filipinli bebek Danica
Filipinli bebek Danica


TÜRKİYE'NİN BEBEĞİ: YUSUF EFE

Türkiye'de ise doğru günde doğarak yedi milyarıncı olduğu öne sürülen bebeğe Yusuf Efe adı verildi. BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque, dünya üzerindeki 7 milyarıncı bebeğin nerede doğacağının bilinmesi imkânsız olduğundan, dünya genelinde her ülkede 31 Ekim günü doğacak ilk bebeğin, dünya üzerindeki ''7 milyarıncı insan'' olarak tarihe geçmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

BM cephesinde tartışmaları sonlandıracak resmî bir açıklama yapılmadı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, “Yedi milyarıncı bebeğin hangisi olduğunu söyleyebilecek durumda değilim. Çok fazla bebek var, ki bu da güzel bir şey” demekle yetindi. BM Nüfus Fonu'ndan Babatunde Osotimehin, altı milyarıncı bebek için yapılan kutlama dünyada beklenen ilgiyi görmediği için yedi milyarıncı bebekte kutlama yapmayacaklarını kaydetti.

6 MİLYARINCI BEBEK
1999 yılında Bosna Hersek'te doğan Adnan Mevic, dünyanın altı milyarıncı bebeği unvanını almıştı. Bugün Adnan ve ailesinin açlık sınırında yaşadığı bildiriliyor. Adnan'ın ailesi, “Bize gümüş bir plaket verdiler ve o da yenmiyor” şeklinde konuştu.