''Gizemli diyar: Arabistan'' belgeseli NTV'de

Nefes kesen çöller, denizler… Gizem ve romantizm… BBC yapımı belgesel az bilinen krallıktaki doğa, insan, toprak ve tarih arasındaki şaşırtıcı bağlantıları gözler önüne seriyor. ''Gizemli diyar: Arabistan (Wild Arabia)'' her Pazar akşamı saat 21.00'de NTV'de.

10.07.2013 - 18:07

''Gizemli diyar: Arabistan'' belgeseli NTV'de

Hatırı sayılır bir tarihle ve kadim kültürlerle sarıp sarmalanmış Arabistan, etkileyici bir tabiata, farklı jeolojik özelliklere ve olağanüstü vahşi hayat zenginliğine sahip bir ülke.

Üç kıtanın kavşağındaki Arabistan, antik dünyanın ticaret merkeziydi; limanları okyanus aşan Arap yelkenlileriyle dolup taşıyordu. Burası nefes kesen güzelliklerin ülkesi. Yontulmuş gibi duran kum tepeleri, üzerinde hâlâ Bedevi deve kervanlarının ve zarif beyaz ceylanların devriye gezdiği uçsuz bucaksız ufuklara uzanıyor.

BBC imzalı üç bölümlük belgesel, Arabistan'ın dünü, bugünü ve yarınına eğiliyor; 'Kum, Rüzgâr ve Yıldızlar' Arabistan çöllerinin kadim gizemlerini araştırıyor. 'Arabistan'ın İncisi' dağlarda yaşayan hayvanları ve su için verdikleri mücadeleyi aktarıyor. 'Değişen Koşullar'sa değişen insan-doğa ilişkilerine ve Arabistan coğrafyasının petrolden sonraki çarpıcı görünümüne odaklanıyor.

BÖLÜM 1 - KUM, RÜZGAR VE YILDIZLAR
Dünyanın çok az bölgesi Arabistan kadar gizem ve romantizm uyandırır. Ve şimdi ilk kez bu el değmemiş haşin topraklara girme ve onun büyülü karakterleriyle tanışma fırsatına sahibiz: Tek boynuz efsanesine ilham veren kar beyazı Afrika antilopları, yıldızlı Arap gecelerinde boyunun on katı mesafeye zıplayan uzun bacaklı cırboğalar, karanlıkta parıldayan akrepleri avlayan boynuzlu engerekler ve dünyanın en büyük kum çölünde develerini yarıştıran Bedevi göçebeler.

BÖLÜM 2 - ARABİSTAN'IN İNCİSİ
Arabistan'ın uzak bir köşesindeki bir dağ silsilesinde önemli bir sır gizli. Hint Okyanusu'ndan gelen Musonların süpürdüğü Dhofar (Zufar) Dağları, hem şelaleleri hem de bukalemun ve bal porsuklarıyla dolu sis içindeki ormanlarıyla adeta büyülü bir kayıp dünya. Nadir açık deniz balinaları 60 bin yıldan daha fazla bir zamandır diğer türlerle çiftleşmezken sahile çıkan binlerce yeşil deniz kaplumbağasını yumurta hırsızı tilkiler bekliyor. Isıya duyarlı kameralar ilk kez çizgili sırtlanları Arap kurtlarıyla mücadele ederken göstere dursun, araştırmacılar son derece nadir Arap leoparıyla karşılaşıyor.

BÖLÜM 3 - DEĞİŞEN KOŞULLAR
Petrolün keşfiyle Arabistan'da muazzam değişiklikler meydana gelirken Arapların doğayla ilişkileri de değişti. Şimdilerde ultra teknolojik bir spora dönüşen deve yarışı bu durumu iyi özetliyor. Arabistan'ın hayvanları artık son derece modern bir toplumla yan yana yaşıyor fakat şimdilerde Arabistan halkı doğayı korumak için teknolojiye başvuruyor: Dugonglara uydu vericisi yerleştiriliyor, av şahinleri uzaktan kumandalı uçakları kovalıyor ve petrol diyarının tam kalbinde dünyanın ilk sıfır karbon emisyonuna sahip kenti inşa ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...