Trakya’da, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Çakıllı beldesinde, sekiz asırlık bir çınar var.

Sekiz yüz yıl önce, yani 1200’lü yıllarda Bizanslı çobanlar bu çınarın gölgesinde koyun otlatırken Osmanlı Devleti henüz kurulmamıştı.

Bu hesaba göre Çakıllı çınarı Doğu Roma’nın çöküşüne, Osmanlı İmparatorluğu’nun hem doğuşuna hem de batışına tanık oldu.

Kırklarelli Müzesi tarafından 'Anıt Ağaç' olarak tescil edilen çınarın gövde kalınlığı 9 buçuk-10 metre, çapı üç, boyu ise 20 metreden fazla.

Ağacın yaşı, çapıyla boyunun karşılaştırmasından tahmin yürütülerek hesaplanmış. Yani ağaç üzerinde bugüne kadar bilimsel bir araştırma yapılmış değil.

Vaktiyle bazı kişilerin define olabileceği düşüncesiyle ağacın kovuğunda kazı yaptıkları belirtilirken, artık bölge halkı artık ağacın kıymetini bilindiğini dile getiriyor.

Fotoğraf: Gültekin Alkurt
Fotoğraf: Gültekin Alkurt


Devrilmesinden korkulduğu için gövdesi toprak doldurarak takviye edilen ağacın üstüne de, '813 yaşında anıt ağaç' tabela asılmış durumda. (Acaba O 13 yılı nasıl hesapladılar?)

İstanbul yolu üstünde, bir çeşme başında yükselen çınarın geniş gölgesine sığınmış güzel çay bahçesi de mevcut. Acıkanlar için nefis cız-bız köfte ziyafeti imkanı da var.

Eskiden Çakıllı’da Rumlar ve Bulgarlar da vardı. Canlanan turizmle beraber Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan otobüslerle gelip köylerini dolaşıyorlar, Çakıllı çınarını da mutlaka ziyaret ediyorlar.

İçlerinden bazıları dua ederken, bazıları da sessizce göz yaşı döküyor. Bu ağaç Balkanlar’da daha meşhur. Öyle ki, Sofya Üniversitesi’nden gelen bir heyet geçenlerde ağacın ölçümlerini yapmış.