Alman SV şirketinin göz içine yerleştirilen lens uygulaması sayesinde California'da bir su parkındaki denizaslanı artık net görebiliyor, Avustralya'daki doğal parkta kör kanguru, Romanya'daki dişi aslan da ışığa kavuştu.

Lenslerin her ölçüsü mevcut. Küçük lensler kedilerde, büyükleri fillerde kullanılabiliyor.

Dünyada lider konumuna gelen geçen yıl kurulan şirketin yetkililerinden Ingeborg Fromberg, insanlardan farklı olarak hayvanlarda kataraktın genellikle körlükle eşit olduğuna dikkati çekti.

Görme bozukluklarının bazı hayvanları tehlikeli hale getirebileceğini belirten Fromberg, "bir şeyden rahatsız olması, örneğin çevresini iyi görememesi durumunda hayvanın saldırgan hale gelebileceğini ve nasıl hareket edeceğinin tahmin edilemeyeceğini" vurguladı.

Körlüğün, hayvanlarda cinselliği de etkilediğini, dolayısıyla nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanların bu yüzden çiftleşmeyebileceği de belirtilirken, Fromberg, lenslerin göze basit bir ameliyatla yerleştirildiğini, ancak anesteziye dikkat etmek gerektiğini ifade etti.

Fromberg, "ameliyat sırasında bazı büyük hayvanların uzun süre yan yatırılmasının, bu hayvanların kalbine çok güçlü baskı yaptığını, her hayvanın kendine özgü durumu bulunduğunu belirterek, örneğin zürafanın başının kalp seviyesinden daha altta olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Veterinerlerin bu konu hakkında yeterince iyi eğitim alabilmesi için şirket, veteriner ve göz hastalıkları uzman adaylarına her hafta sonu staj düzenliyor. Brezilya, Tayvan, Japonya ya da ABD'den gelen veterinerler, şimdi kaplan, ayı ve baykuşa "yeni bir hayat vermeyi" öğreniyor.