Gücünü güneşten alan dev katamaran

Birleşmiş Milletler’in iklim görüşmeleri Cancún’da devam ederken, Meksika’nın doğu kıyısında dev bir katamaran sessizce limana girdi ve çevre delegelerine bir kere daha düşünmeleri için fırsat verdi.

10.12.2010 - 15:20

Gücünü güneşten alan dev katamaran

Dünyanın en büyük güneş enerjili yatı olan 31 metre uzunluğundaki, 8,8 metre genişliğindeki ve 7,6 metre yüksekliğindeki Turanor PlanetSolar katamaranını gözden kaçırmak zor.

Tamamen sessiz ve gürültüsüz olan 200 kişilik tekne yaklaşık 50 metrekare alan kaplayan 500 yüksek verimli güneş enerjisi birimiyle oldukça makul bir hızda yol alabiliyor: Geminin azami hızı saatte 27,8 kilometre.

Yapımı 10 milyon sterline mal olan tekne dünyanın çevresini dolaşırken bir yandan rekorlar kırıyor, bir yandan da sürdürülebilir enerjiyi destekliyor.

31000 millik yolculuğunun sonunda Turanor lüks bir yata dönüştürülecek 31000 millik yolculuğunun sonunda Turanor lüks bir yata dönüştürülecek

Turanor’un (J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nde, elf dilinde ‘Güneşin Gücü’ anlamına geliyor) yapımı Knierim Yachtbau tarafından Almanya’nın Kiel şehrinde bu Mart ayında tamamlandı.

Güneş panelleri Güneş panelleri

27 Eylül’de de gemi Monaco’dan dünya çevresindeki yolculuğuna başladı. Bir aksilik çıkmazsa yolculuğun saatte ortalama 14,8 kilometrelik bir hızla 2012 baharında tamamlanması bekleniyor.

50.000 KİLOMETRELİK YOLCULUK TAMAMLANDIĞINDA GEMİ ŞU REKORLARI KIRMIŞ OLACAK
* Herhangi bir ulaşım yöntemiyle ilk defa güneş gücüyle dünyanın çevresinin dolaşılması

* Güneş enerjili bir tekneyle ilk defa dünyanın çevresinin dolaşılması

* Hint Okyanusu’nun ilk defa güneş enerjili bir tekneyle geçilmesi

* Kızıldeniz’in ilk defa güneş enerjili bir tekneyle geçilmesi

PEKİ NASIL ÇALIŞIYOR?
İşte işin bilimsel kısmı… LOMOcean Design tarafından tasarlanan Turanor 5.780’I aşkın fotovoltaik (PV) güneş paneli kullanıyor. Bu paneller her bir güvertedeki iki elektrik motorundan birine bağlı.

Yolculuğuna 27 Eylül'de Monako'dan başlayan Turanor herşey yolunda giderse seyahatini 2012 baharında tamamlayacak Yolculuğuna 27 Eylül'de Monako'dan başlayan Turanor herşey yolunda giderse seyahatini 2012 baharında tamamlayacak

Web sitesindeki misyon bildirisine göre, ‘PlanetSolar ekibi önce enerji verimliliğini iyileştirmeyi amaçlayan mevcut teknolojilerin güvenilir ve verimli olduğunu göstermeyi, sonra da yenilenebilir enerji alanındaki bilimsel araştırmayı ilerletmeyi hedeflemektedir.

Güneşten gelen güç! Güneşten gelen güç!

Yolculukta geminin kaptanı Fransız Patrick Marchesseau. Ona Stroether ve Domkan ile beraber İsviçreli Christian Ochsenbein, Finlandiyalı Michaela Von Koskull ve Alman Jens Langwasser eşlik ediyor.

Yatırımcı Immo Stroher Yatırımcı Immo Stroher

Efsanevi, rekorlar kıran yolculuktan sonra tekne lüks bir yat olarak kullanılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...