Gül, internet medyasıyla buluştu

Cumhurbaşkanı Gül, internet medyası temsilcilerini Huber Köşkü'nde kabul etti. Görüşmede neler konuşuldu?

Haberler 18.05.2010 - 10:29

Gül, internet medyasıyla buluştu

"İnternet medyasının etkinliğinden habersiz olanın dünyadan haberi yoktur" diyen Cumhurbaşkanı Gül, bu alanda çalışanların her türlü yasal haklarını kullanabilmesi için düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerektiğini söyledi.


TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?
İMD Başkanı ve İnternet Haber Yayın Grubu Başkanı Hadi Özışık, Gazetex.com adına İMD Genel Başkan Yardımcısı Fügen Toksü, ntvmsnbc.com adına Ahmet Yeşiltepe, İMD Yönetim kurulu Üyesi ve Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık adına Haber 7 Genel yayın Koordinatörü Yaşar İliksiz, Sporx.com adına İMD Yönetim Kurulu Üyesi ve yönetici İlkan Gökyılmaz, Logaritma Medya adına İMD Yönetim  kurulu  üyesi Ekin Muslu İlyasoğlu ve Medyatakip.com adına İMD Yönetim Kurulu üyesi Halef Vayis, Haberturk.com adına Mahmut Kurşun ve Gülin Yıldırımkaya, Haberx.com adına Cemil Barlas, Mynethaber.com adına Özlem Ulueren, Gazeteport.com adına Yavuz Semerci, Ensonhaber.com adına Serkan Kalemciler, Haberler.com adına Cengiz Temur, T24.com.tr adına Doğan Akın, Objektifhaber.com Kadir Çelik, Nethaber.com adına Nevzat Basım ve Haber3.com adına Aydın Özdalga'nın katıldığı toplantı yaklaşık bir saat sürdü.

ÖZIŞIK SEKTÖRÜN SORUNLARINI ANLATTI
İnternet Medyası Derneği Hadi Özışık, internet medyasının akreditasyon ve kurumsal temsil konusu ile kendisine has sorunlarının yasal çözümü için yapılan başvurularda resmen tanınmalarını sağlayacak bir yasa bulunmadığı dile getirildi.

Son dönemde ciddi haber siteleri ile bazı videoları paylaşan sitelerin birbirine karıştırılır hale gelindiğini söyleyen Özışık, Türkiye'de ciddi gazetecilik yapan internet sitelerinin hafife alınmaya çalışılmasından duyulan rahatsızlığı iletti. Kendilerinin de gazetecilik yaptığının altını çizerek, internet medyasıyla ilgili yasanın çıkarılması konusunda Cumhurbaşkanı Gül'den destek istedi.

Kendilerine Basın Sigortası kapsamına alacak ve sosyal güvenlik haklarını verecek yasasın çıkartılmasını isteyen medya mensupları, kurumsal ahlak ve sorumlulukla çalışan haber sitelerinin yasalara uymasına rağmen sıkıntı yaşadığını ama bu özellikleri üstlenmeyen sitelerin ise yasal boşlukları kullanarak rahatlıkla hareket edebildiğine dikkat çektiler.

Özellikle 5651 nolu yasadaki hükümlerin yanlış yorumundan dolayı hemen her habere tekzip hakkı kullanmaya çalışıldığını belirten gazeteciler, "İş o hale geldi ki mahkeme süreci tamamlandığında bizim haklı çıktığımız haberler için bizde tekzip yayınlanmış oluyor" diyerek yasal sıkıntının giderilmesini talep ettiler.

BAYKAL'IN KASETİ VE İNTERNET MEDYASININ SIKINTISI
Toplantıda CHP Lideri Deniz Baykal'ın başına gelen kaset olayından yola çıkılarak internet medyasının yaşadığı sıkıntılardan örnek verildi ve kaset olayının sorumlu habercilik yapan internet sitelerini de sıkıntıya soktuğu ifade edildi.

Sorumluluk duyan sitelerin bu görüntüleri yayınlamadıklarını belirten Özışık, şunları söyledi:

"Baykal'ın kaseti ile ilgili yapılan soruşturmada savcılık görüntüleri talep edebiliyor. Eğer biz gazeteci olarak haber kaynağımızı açıklamıyoruz dersek, direkt olarak bir ceza ile karşı karşıya kalmış olacağız. Baykal'la ilgili ortaya çıkan kasetin aslında bizi de yaraladı. Olayın bizimle ilgisi yoktu ama bu yaşananlar, gazetecilik özgürlüğümüzün ne kadar kısıtlı ve normal medyanın sahip olduğu haklardan farklı olduğunu gösterdi."

İNTERNETİN ETKİSİNDEN HABERİ OLMAYANIN DÜNYADAN HABERİ YOKTUR
"Bugün internet medyasının etkisinden ve gücünden haberi olmayanın dünyadan haberi yoktur" diyen Gül, diğer basın mensupları ile internet habercilerinin aynı haklardan yararlanabileceği yasanın çıkartılması için yetkili isimlerle görüşeceğini söyledi.

GÜL'ÜN BURSASPOR SEVİNCİ
Cumhurbaşkanı Gül, önceki gece milyonları coşturan maç için de şunları söyledi:

"Benim arzuladığım sonuç gerçekleşti. Beşiktaşlıyım ama Bursaspor gerçekten bu şampiyonluğu hak etmişti. Onlarla yaptığım görüşmelerde dostluk ve arkadaşlık duyguları beni etkileşmişti. Hak ederek şampiyon olması beni sevindirdi. Tabi Ertuğrul Sağlam da sonuçta Beşiktaşlı. Sağlam iyi sporcu olduğu kadar iyi de antrenör, kendisini takdir ediyorum."

BİR BUÇUK DAKİKA ŞAŞKINLIĞI
Gül, maçı seyrederken Bursaspor galipken Fenerbahçe stadında şampiyonluk sevinci yaşanmasını anlayamadığını belirterek, "Bir buçuk dakikada olanlar beni hayli şaşırttı. Bir yanda Bursa'nın galip olduğunu seyrederken öte yanda diğer takımın sevinç kutlamalarını görmekten büyük şaşkınlık duydum" dedi.

ZİYARETİN AMACI NEYDİ?
Basına kapalı gerçekleşen kabulün ardından, İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, kabule ilişkin gazetecilere şu bilgileri verdi:

"Son günlerde internet çok gündemde. Metacafe paylaşım sitesinden sonra ciddi haber sitesi olan sitelerin bu tür sitelerle ismi anılır hale geldi. Görüşmede problemlerimizi sorunlarımızı yansıttık ve çözüm üretilmesi konusunda destek istedik. Yaklaşık 3 yıldır internet medyası yasası için çalışmalarımız var. Bu çalışmalar bugüne kadar sonuç vermedi. Bu nedenle, bugün Türkiye'de internet sitesinde ciddi gazetecilik yapan arkadaşlarımız merdiven altında gazetecilik yapan işsiz gibi algılanır oldular. Yaptığımız işler çok ciddi. O nedenle sapla samanın birbirinden ayrılmasını istedik."

Sayfa Yükleniyor...