Gündüz tamirci, gece öğretmen

KTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu Engin Tonyalı, gündüzleri oto lastik tamir dükkanında lastik tamir ediyor, geceleri ise KPSS'ye hazırlananlara tarih dersi veriyor.

Gündüz tamirci, gece öğretmen

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olan Engin Tonyalı, KPSS puanının düşük olması nedeniyle öğretmen olarak atanamadı.

Atanamadığı için yaklaşık 2 yıldır gündüzleri babasının Torul ilçesindeki oto lastik tamir dükkanında lastik tamir ediyor, geceleri de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde tarih anlatıyor.

Lastik tamiri konusunda deneyimli olduğunu, 12 yaşından itibaren yaz tatillerinde babasının yanında çalıştığını ifade eden Tonyalı, “Öğretmen olarak atanamayınca boş durmamak için mezuniyetimin ardından da babamın yanında çalışmaya devam ediyorum.” dedi.

‘TEBEŞİR TUTMAM GEREKİRKEN LASTİK TAMİR EDİYORUM'
Üniversiteyi bitiren gençlerin hemen işe başlayamadığını, bunun da özellikle öğrenimlerini kredi alarak tamamlayanları zora soktuğunu öne süren Tonyalı, üniversiteyi bitirip de işe başlayamadığı için üniversite yıllarında aldığı krediyi ödemekte güçlük çektiğini anlattı.

“Tebeşir tutmam gerekirken lastik tamir ediyor olmam psikolojimi olumsuz etkiliyor. Çalışmak güzel ama herkesin mesleğini yapması şartıyla.” Diyen genç adam böylece verimin artacağını ve bunun da ülke kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...