Güney Adriyatik'in vahşi güzeli

Karadağ, nam-ı diğer Montenegro, "kara" dağları, masmavi denizi, yeşil Alp çayırları, nefes kesen kanyonları ve şiir gibi gölleri ile hayranlık uyandıran bir ülke...

11.02.2011 - 16:38

Güney Adriyatik'in vahşi güzeli

Küçük bir ceviz kabuğu gibi görünen ancak içinde harikulade bir evreni barındıran Karadağ'ın çok da ayak basılmamış toprakları bugün yeni keşfedilen bir cennet gibi turist çeken bir merkez haline geldi.

Ülkenin sıra dışı özelliklerini tanıtmak için EMITT 2011 fuarı kapsamında bir toplantı düzenleyen Ulusal Turizm Organizasyonu Başkanı Sasa Radovic, Karadağ'ın dikkat çekici özelliklerini anlattı.

Coğrafi konumuna göre Karadağ hem Orta Akdeniz hem de Güneydoğu Avrupa bölgesinde. Adriyatik kıyısında yer alan Karadağ, kuzeyinde Sırbistan, doğusunda Kosova, güney doğusunda Arnavutluk ve kuzeydoğusunda Hırvatistan ve Bosna Hersek ile komşu küçük bir ülke. Resmi dili ise Karadağca.

HER KESEYE UYGUN KONAKLAMA
Karadağ, ülkeyi ziyaret edecek turistlere lüks otellerden düşük maliyetli, aile-dostu otellere, apart otellere, villalara ve büyüleyici konukevlerine kadar her türlü zevke cevap veren konaklama imkanları sunuyor.

ETKİNLİKLERİ...
Karadağ, yıl boyunca müzik ve sanattan, karnaval ve modaya kadar pek çok festival ve şenliğe de ev sahipliği yapıyor.

Bunlar arasında 19. yüzyıldan beri kutlanan Sveti Tripun (Aziz Tripun) günü, şubat ayında Kotor karnavalı, ağustosta uluslararası karnaval, Budva'da pop konserleri ve Sualtı Sinema Festivali gibi etkinlikler yer alıyor. Karadağ'ın eğlence yaşamı da çok renkli. Budva ve Kotor'daki pop ve klasik caz konserleri, halk dansları, caz kulüpleri ve gece kulüpleri turistlere unutamayacakları keyifli anlar yaşatıyor.

NELER YENİR?  
Zengin mutfağıyla da dikkat çeken Karadağ, taze balık, tütsülenmiş jambon ve peynir çeşitleri, lezzetli kırmızı ve beyaz şarap çeşitleri, ünlü Loza (üzümlü brendi) gibi Karadağ yöresine özgü pek çok lezzeti, ziyaretçilerin efsanevi Karadağ konukseverliğini deneyimleyeceği mükemmel restoranlarda sunuyor.

RAFTİNG TUTKUNLARININ ADRESİ
Göklere yükselen zirveleriyle etkileyici dağların arasında doğa yürüyüşleri sevenler, özel olarak ayrılmış yollarda, çiçek kokuları arasında keyifli gezilere çıkabiliyor.

Dağ bisikletiyle ise sınırsız yaylaları keşfe çıkabiliyor, Avrupa'nın en derin kanyonu olan ve rafting tutkunlarını büyüleyen Tara Kanyonu ziyaretçileri büyülüyor.

Doğa tutkunları ayrıca Karadağ'ın beş ayrı milli park alanındaki göllerin, kuşların ve ormanların tadını çıkarabiliyorlar. 

TURİSTLER VE YATIRIMCILAR İÇİN CAZİBE MERKEZİ
Karadağ hükümeti, geniş kapsamlı altyapı projeleriyle ülkede turizm endüstrisinin gelişmesini destekliyor. Son dört yılda bu alanda 4 milyar avro harcama yapıldığı belirtiliyor. Podgorica kentinde yapılması beklenen Hilton ve Mariott otelleri ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Geçtiğimiz yıl içinde ise Kempinski otel zinciri ile Adriyatik kıyılarında yer alması planlanan bir tesis için anlaşma imzalanmış bulunuyor.

Mısırlı Orascom Grup'un, Kotor körfezinde bulunan Lustica adasında yapacağı otel, dinlenme kompleksi ve 18-delikli golf sahasının ardından turizm yatırımlarının daha da büyük bir hızla artacağı öngörülüyor. 10 yıla ve çeşitli yapım aşamalarına yayılan yatırımların 1,1 milyar Euro'ya ulaşacağı ve 10 bin kişiye istihdam yaratması düşünülüyor.

Avrupa'nın en lüks marinalarından biri olacak "Karadağ Limanı" şu an yapım halinde bulunuyor. Kanadalı işadamı Peter Munk 800 yatlık demirleme alanı, golf sahası ve iş merkezine 400 milyon Euro'luk yatırım yapıyor.

Otellerin yoğun olduğu kıyı bölgesinde de yenilikler dikkat çekiyor. Çok bilinen tatil adası "Sveti Stefan" bu yaz yeniden açılıyor.

Geçtiğimiz yıl dünyanın her yanından 1,2 milyon ziyaretçi çeken Karadağ, 2009 yılına oranla ziyaretçi sayısını yüzde 5,08 arttırdı. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) Karadağ'ı ünlü "Yarın için Turizm Ödülü 2010" programında "Destinasyon Yönetimi" kategorisinde ödüle layık gördü. 

Karadağ'a gelen turistler arasında yapılan bir ankette, ülkeyi ziyaret turist eden turistlerin %90'u tekrar gelmeyi düşündüklerini ifade ediyor. Bu artışın arkasındaki nedenlerin başında ise Karadağ'ın plajları ve doğa yürüyüş parkurları yer alıyor. Ülkenin dört bir yanına dağılan 29 adet dört yıldızlı butik otel ve "Uç & Sür programları" aktif yaşamı seven turistleri ülkeye çekiyor.

KİMLER GİDER? 
Karadağ'a gitmek isteyenler kimler olabilir diye düşünüldüğünde liste epey uzun: Deniz ve güneş tutkunları, macera severler, kaşifler ve gezginler, gündüz ve gece yaşamından keyif almak isteyenler, doğa tutkunları ve manevi güç aşılayan yerleri ziyaret etmek isteyenler. Kısacası herkes…

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...