Güzelleşme uğruna yaşanan tehlikeleri masaya yatırdılar

Antalya'da bir araya gelen 100'e yakın estetik uzmanı doktor, özellikle merdiven altı uygulamalarla insanların güzelleşme uğruna yaşadıkları tehlikeleri ele aldı

Haberler - Anadolu Ajansı 10.01.2018 - 17:36

Güzelleşme uğruna yaşanan tehlikeleri masaya yatırdılar

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Saray, estetik sektöründe ehil olmayan kişilerin yaptığı işlemler nedeniyle insanların güzelleşme uğruna büyük sorunlar yaşadığını belirtti.

Türkiye'nin farklı bölgelerinden 100'e yakın estetik uzmanı doktor, bir estetik firmasının düzenlediği toplantı için geldikleri Antalya'da, mezoterapi ve dolgu gibi estetik uygulamalarda son trendleri ve ürünleri, gerçekleştirilen canlı operasyonlarla inceledi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Saray, yaptığı açıklamada, estetik cerrahinin son yıllarda insanların gelir düzeylerinin artmasıyla önem kazandığını ifade etti.

Ehil olmayan insanların yaptığı estetik müdahaleler sonucu çok fazla kişinin zarar gördüğünü anlatan Prof. Dr. Saray, şöyle konuştu:

"Maalesef estetik cerrahide yapılan tüm hatalar bizim çalışmalarımıza zarar veriyor. Bunu okuyan kişi, bunu kimin yaptığını bilmiyor. Sadece çok kötü duruma gelmiş dudağı ya da çok kötü duruma gelmiş göğsü veya yüzü görüyor. O zaman kişi 'Ben estetik cerrahi yaptırmayayım. Dolgu ya da enjeksiyonlarla yapılan güzelleştirme işlemlerini yaptırmayayım' diye korkuyor. Çok sıkı denetim getirilmesi gerekiyor. Sertifika aranmalı. Doktorların özellikle bunu yapması gerektiğini söylüyorum. Özellikle estetik alanda kişinin diploması var mı, doktor mu, bu işi biliyor mu, ne kadar bu alanda yetkin? Bunların hastalar tarafından araştırılması, sorgulanması gerektiğini vurguluyorum" 

"SIKI DENETİMLER GETİRİLMELİ"

Medyada estetik hataların bulunduğu onlarca görüntünün yer aldığını aktaran Prof. Dr. Saray, şunları kaydetti:

"TV'lere düşen, kahvelerde kahve içerken enjeksiyon yapılan görüntüler var. Bunlara kesinlikle izin verilmemesi gerekiyor. Türkiye'de sağlık alanında birçok reformlar yapıldı ama bu konuda daha sıkı denetimler getirilmesi gerektiğini belki bir lisans veya üst platformda ehliyet veya yetki belgesi gibi bir lisanslandırmanın yapılması gerektiğini ısrarla söylüyorum"

Prof. Dr. Saray, özellikle kadınların karşılaştıkları sorunlara işaret ederek, uygun olmayan maddelerin enjeksiyonu ya da fazla miktarda enjeksiyon sonucu ortaya çıkan komplikasyonlarla karşılaştıklarını ifade etti. 

Bunların çok iyi bilgi, iyi kurs ve eğitim gerektiren işlemler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Saray, şunları söyledi:

"Bunların sonucunda insan vücudunda damarlar ve dokular zarar görebiliyor. Dolaşım bozulabiliyor. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Yaptığınız işlem doğru bile olsa kişi güzel görünmek için bunları yaptırıyor. Güzel bir yüz estetiğinde bir sonuç elde edemiyorsanız, bu güzel değil. Örneğin modaya kapılıp çok şişkin yanaklar (tavşan yanaklar) ya da sosis dudaklar yaptırılmak isteniyor. Bu güzel mi? Belki yüzde 1 güzel, yüzde 99 beğenilmeyebilir. Yani estetik olmayan bir sonuç. O yüzden hastaların estetik yargılarının biraz daha gelişmesi lazım. Yani ünlü bir sanatçının dudaklarının sosis gibi olması, herkese o sosis gibi dudakların yakışacağı anlamına gelmiyor. O yüzden biraz daha iyi değerlendirmek lazım. Standart güzellik ölçüleri göz önüne alınmalı. Hastaların beklentileri de ona göre biçimlendirilmeli. Yani her hastaya her dolgu maddesi her işlem uygun olmayabilir"

"5 BİNE YAKIN DOKTOR OLMAYAN KİŞİ BU İŞLEMLERİ YAPIYOR" 

Toplantıda "akıllı dolgu, 3D dolgu, venüs çekim estetiği" ile leke ve akne tedavilerinde kullanılan yeni yöntemleri de ele aldıklarını belirten bir estetik firmasının genel müdürü Mustafa Adanır, sektörün en büyük sorununun ehil olmayan kimselerin gerçekleştirdiği uygulamalar olduğunu kaydetti.

Adanır, "Türkiye genelinde bine yakın doktorumuz ehil olarak bu işi yapıyor. Bununla beraber 5 bine yakın da maalesef merdiven altı olarak tabir edilen doktor olmayan kişiler, elinde çanta ev ev, kapı kapı dolaşarak bu işi basit görerek bu işlemleri yapıyorlar. Dolayısıyla bu durumda işlem yaptıran kişi çok önemli sağlık sorunları yaşayabiliyor" dedi.

Medyada yer alan, Adana'da dudak silikonu yaptıran genç kızın yaşadığı soruna işaret eden Adanır, "Medyaya yansımayan binlerce buna benzer sorun yaşayan insan var. Biz bunun önünü yine doktorlarımızla birlikte bilinçli bir şekilde ele alarak, hareket ederek geçebiliriz. Biz bir nebze bunun çalışmalarını yapıyoruz. Mesela gözaltı dolgusunda doktor olmayan bir kişinin yaptığı uygulama neticesi kör olunabilir. Kişi gözlerini kaybedebilir, burnu zarar görebilir. Adanadaki genç kızın sorununu yine bizim uzman doktorlarımız çözdü. Kız sağlığına kavuştu" şeklinde konuştu. Buraya metin girebilirsiniz.

TÜRKİYE'DE SON 3 YILDA 1 TONLUK BOTOKS VE DOLGU YAPTIRILDI

Sayfa Yükleniyor...