Güzelleriyle ünlü Arjantin’de güzellik yarışmalarına yasak

Arjantin'in Chivilcoy kasabası güzellik yarışmalarını yasakladı. Güzelleriyle ünlü Latin Amerika ülkesinde alınan bu karara, kadına karşı şiddet gerekçe gösterildi.

Haberler - NTV Haber 23.12.2014 - 08:03

Güzelleriyle ünlü Arjantin’de güzellik yarışmalarına yasak

BUENOS AİRES - Arjantin'de ilk kez bir yerleşim biriminde güzellik yarışması düzenlenmesi yasaklandı.

Buenos Aires'in Chivilcoy kasabasının belediye meclisinin aldığı kararın gerekçesi, güzellik yarışmalarının cinsiyet farkı gözetmesi ve kadına karşı şiddeti teşvik etmesi.

Kararda ayrıca, fiziksel güzelliğe saplantı derecesinde verilen değerin, bulimia ve anoreksi gibi hastalıklara neden olduğu da vurgulandı.

Belediye meclisi ayrıca, güzellik yarışmaları yerine karnaval maskesi yarışmaları yapılmasına karar verdi.

Genç kızlar için güzellik yarışmaları Latin Amerika ülkelerinde kariyer anahtarı olarak görülüyor. Zira güzellik yarışmaları sayesinde televizyon ve eğlence dünyasına çok sayıda kişi transfer oluyor. Ülkede güzellik yarışmalarıyla büyük şöhret ve servet kazanmış televizyon yıldızı sayısı oldukça fazla.

Bunun yanında güzellik yarışmalarının Latin Amerika ülkelerinde pek de temiz sicili yok. Son olarak, Honduras güzellik kraliçesi Miss World'e sayılı gün kala ortadan kaybolmuş ve kız kardeşinin erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...