Fransa'dan mayıs ''hacı olma'' hayalini gerçekleştirmek için yaya olarak yola çıkan 60 yaşındaki Cristiane Goiles, Antakya'ya geldi. İki çocuk ve bir torun sahibi Cristiane, uzun yıllar iletişim sektöründe çalıştığını ve bir yıl önce emekliye ayrıldığını söyledi.

Goiles, çalıştığı süre boyunca sürekli hac ibadetini yerine getirme hayali kurduğunu, emekli olunca da bir köşeye çekilmek yerine hem farklı kültürleri tanımak hem de hacı olmak için bir yol planı hazırladığını belirtti.

Hac yolculuğu için öncelikle gideceği ülkelerin internetten tek tek özelliklerini okuduğunu, daha sonra programını hazırlayarak çevresiyle vedalaştığını dile getiren Goiles, ''Birçok kişinin yaya olarak gitmeme karşı çıkmasına rağmen emeklilik rüyamı gerçekleştirmek için yola koyuldum'' dedi.

Goiles, Fransa'dan mayıs ayının başında çıktığı yolculukta, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan'ı geçerek Türkiye'ye ulaştığını, geçtiği her ülke ve şehirde insanların çok sıcak ilgisiyle karşılaştığını belirterek, ''Herkes bana çok yardımcı oldu ve evlerinde misafir etti. Şu an geçtiğim her kentte bir dost edinerek yolculuğumu daha güzel hale getiriyorum'' diye konuştu.

Günde ortalama 20 ila 30 kilometre yürüdüğünü, geçtiği kentlerde mutlaka bir gece konakladığını anlatan Goiles, şöyle konuştu: ''Her yerin tarihi ve turistik yerlerini görmeye çalışıyorum. Oraya ait yemekleri tadıyorum. Yolculuğum sırasında çok güzel deneyimler kazandım. Uzun çalışma hayatımda hayalini kurduğum rüyamı şu an gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.''

HOŞGÖRÜ KENTİ ANTAKYA
Goiles, farklı dine inanların bir arada huzur içerisinde yaşadığı Antakya'nın çok özel bir yer olduğunu, burada görülmeye değer çok fazla unsur bulunduğunu, birkaç gün daha bu kentte vakit geçireceğini söyledi.

Yolculuğunu 24 Aralık'ta bitirmeyi planladığını belirten Goiles, ''Bu yolculukla dünyanın görülmeye değer bir yer ve insanların ne kadar iyi kalpli olduğunu göstermek istiyorum. Bunun için her şehre bir daha göremeyecekmiş gibi bakarak geçiyorum. Böylece hem hayalimi gerçekleştiriyorum hem de yeni arkadaşlıklar ediniyorum'' dedi.

BİRİ ''BARIŞ'' DİĞERİ ''HAC'' İÇİN YOLLARDA
Almanya'nın Köln kentinden mart ayının başlarında ''barış'' için yürüyerek yola çıkan 72 yaşındaki Elizabeth Bitter ile Antakya'da karşılaşan Goiles, aynı yönde yürüyen başka bir kişiyle karşılaşmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Bitter ile aynı tarihte yola çıkmayacaklarını, ancak mutlaka bir noktada yine karşılaşacaklarını ifade eden Goiles, Bitter gibi Türkiye'den sonra Suriye ve Lübnan'a gideceğini, daha sonra da İsrail'de Kudüs'ü ziyaret ederek hac ibadetini yerine getireceğini sözlerine ekledi.