'Halatlarla bağlanmış hasarlı evlere gider'

Bakır madeninde yapılan patlatmalar nedeniyle evlerinde çatlaklar oluşunca duruma el attılar ve evlerini çelik halatlarla yüzlerce yıllık ağaçlara bağladılar...

Haberler 26.10.2010 - 17:56

'Halatlarla bağlanmış hasarlı evlere gider'

DHA'nın haberine göre; Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli Beldesi’nde Kanadalı Inmet Mining firması tarafından işletilen Çayeli Bakır İşletmeleri’nin (ÇBİ) üst kısmında yer alan 60 haneli 400 nüfuslu Maden Mahallesi’nde vatandaşlar korkulu günler yaşıyor.

Maden ocağında yapılan patlatmalar nedeniyle evlerinin zemin ile kolon ve duvarlarında çatlaklar oluştuğunu, tarım arazilerinde ise yarıklar meydana geldiğini öne süren vatandaşlar, ilginç önlemler aldı. Bazıları evlerini çelik halatlarla ağaçlara bağladı, bazıları ise kalaslarla destekledi.

İLGİNÇ AFİŞ VE TABELALAR
Vatandaşlar, tepkilerini "Halatlarla bağlanmış hasarlı evlere gider", "Dikkat yoldan çıkmayın, arazide kuyular var düşebilirsiniz", "Evimize bakarken içimiz kan ağlıyor", "Yarın çok geç olabilir" gibi ilginç tabelalarla dile getirdi.

İNŞAAT TEKNİĞİNE UYGUN DEĞİL
Mahalle sakinlerinden Ahmet Sarıoğlu, hiç bir inşaat tekniğine uygun olmamasına rağmen evini çelik halatla ağaca bağlamak zorunda kaldığını belirterek, “Evimizi bu hale getirenlerden hakkımızı alacağız. Psikolojimiz bozuluyor. Günde 3 kez patlatma yapılıyor. Mahallenin altını boşaltıyorlar” dedi.

Evinde büyük hasarlar oluşan İshak Naroğlu ise, “Evlerimizde oturamaz olduk. Her gün patlatma yapılıyor. Maden yetkililerine durumumuzu anlattık ama bizimle ilgilenmediler. Evin duvarları çatladı. Burada nasıl kalayım?” diye dert yandı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’A MEKTUP
Mustafa Naroğlu da, madenden dolayı evlerinde hasarlar oluştuğunu, tarım arazilerinde çökmeler yaşandığını belirterek, “Birkaç ay önce bahçemde oluşan çukura düştüm, kolumu kırdım. Atılan dinamitlerle evimizde oynamalar oluyor. Fazla dinamit atılınca ve yağmur yağınca evi terk ediyoruz. Yetkililere anlattık ama bizimle ilgilenmediler. Arkadaşımız evini bağladı, ben direkle destek verdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a mektup yazdım ama cevap gelmedi” diye konuştu.

İKİ AYRI RAPOR VERİLDİ
Mahalle sakinleri evlerinde oluşan hasarlar nedeniyle Çayeli Bakır İşletmeleri (ÇBİ) hakkında Rize Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) oluşan bilirkişi heyeti bölgede yaptığı incelemelerde evlerde oluşan hasara yüzde 60 ila 70 oranında maden ocağındaki patlatmaların neden olduğu yönünde rapor verdi. Ancak ÇBİ rapora itiraz etti.

Bu kez Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) gelen ikinci bilirkişi heyeti evlerde oluşan hasara maden ocağında yapılan patlatmaların etkisinin yüzde 5 ile 10 seviyelerinde kaldığı ve çatlaklara arazi yapısının neden olduğunu yönünde rapor verdi. Yargı sürecinin sürdüğü öğrenildi.

MAHALLEDE CİDDİ RİSK VAR
Madenli Belediye Başkanı Mustafa Tüylüoğlu, ev ve arazilerde meydana gelen hasarların maden ocağındaki patlatmalardan kaynaklandığını belirtti.

Tüylüoğlu, şunları söyledi:

“Bu konuda maden ocağı yetkilileri ile görüştük. Gerekli tespitler yapıldı. Burada maden ocağında yapılan patlatmalardan kaynaklanan sıkıntı var. Bu patlatmalardan dolayı ev ve araziler hasar gördü. Mahallede ciddi risk var. Risk oluşturan ve biran önce boşaltılması gereken evler var. Ancak vatandaşlarımızın gidecek yerleri olmadığı için burada kalıyorlar. Yetkililer bizden 1 ay süre istedi. Mağdur kişilere gerekli yardımların yapılacağını söylediler. 15 gün geçti, 15 günleri kaldı. Bekliyoruz. Mağdur olan vatandaşlarımızın zararları karşılanacak ve mahalledeki hasarlı evler boşaltılacak.”

Sayfa Yükleniyor...