10 yaşında ailesiyle birlikte Almanya'ya göç eden Güngörmüş, Hamburg'daki "Le Canard Nouveau" adlı lüks restoranın sahibi ve baş aşçısı.

1976 doğumlu Güngörmüş, 30 yaşından önce kendi işini kurmanın başlıca hayali olduğunu belirtiyor. Güngörmüş bu hedefine ulaştığında ise henüz 27 yaşındaydı. Hamburg'da, Elbe nehri kıyısında, hayallerindeki restoran için çok uygun olduğunu düşündüğü bir yer bulan idealist aşçı, Münih'teki ekibinden 20 kişiyi de yanına alarak Hamburg'da zorlu bir maceraya yelken açtı.

Ali Güngörmüş yaşadıklarını, "Başta gerçekten zordu. Kimseyi tanımadığın, hatta nereden tuz ya da şeker alabileceğini bilmediğin bir kente gidiyorsun" sözleriyle özetliyor. Ancak sadece bir yıl sonra Michelin restoran rehberi tarafından az sayıda restorana verilen Michelin yıldızını almayı ve pek çok daimi müşteri edinmeyi başardı.

Güngörmüş şu anda Alman televizyonlarında yemek programları da sunuyor ve kendi kitabını çıkarttı. Ayrıca Fatih Akın'ın "Soul Kitchen" adlı filmindeki alternatif aşçıyı oynayan Birol Ünel'e mutfakta da o danışmanlık yaptı.

Ali Güngörmüş Michelin yıldızını kazanan ilk ve tek Türk kökenli aşçı
Ali Güngörmüş Michelin yıldızını kazanan ilk ve tek Türk kökenli aşçı

Ali Güngörmüş, restoranının sürekli kontrol edildiğini ve standartlarda en ufak bir eksikliğin, kazandığı yıldızı kaybetmek anlamına gelebileceğini belirtiyor. Başarılı işletmeci, bunun ise restoranın yüzde 20 ila 30 zarar etmesi anlamına geleceğini kaydediyor.

Ali Güngörmüş'ün hayatını ve başarılarını anlatan bir film, 21 ve 22 ekim tarihlerinde Berlin'de düzenlenen deGUT adlı fuarda gösterilecek. Firma açma ve girişimcilik konusundaki en önemli fuarlardan biri olan deGUT, geniş bir ücretsiz seminer ve workshop yelpazesi sunuyor.