Salyangozlar, Konya ve çevresinde nisan yağmurların başlamasıyla saklandıkları toprak ve ağaç kabuklarından çıkıp çayırlara yayılıyor. Ereğli ilçesinde çocuklar ve bazı vatandaşlar, buldukları salyangozları toplayıp alım yapan aracılara getiriyor. Toplanan salyangozlar kilosu 1 liradan aracılara satılıyor. 

Ereğli'de salyangoz toplayarak harçlığını çıkaran çocuklardan Muhammet Mustafa Baydeniz, ''Nisan ayı başlarında yağışlarla birlikte çalılık alanlarda yetişen salyangozları topluyoruz ve kilosu 1 liradan satıyoruz'' dedi. 

Ereğli'de salyangoz alım işi yapan Selahattin Sertkaya da şöyle konuştu: 

''Fişgeneler (salyangoz), sezon olarak 1 Nisanda toplanmaya başlar. Mayıs ayının sonuna kadar toplanabilir. Ereğli'de özellikle çocuklar, topladıkları fişgeneleri getirip bize satıyor, aldıkları parayla okul masraflarını karşılıyor, evlerine ekmek alıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Aldığımız fişgeneleri Bursa'daki fabrikasına gönderiyoruz, orada paketlenip yurt dışına gönderiliyor. Fişgene yeşil alanlarda ve yağmurlu havalarda yetiştiği için son zamanlarda da yeşil alanlarda ve yağışlarda azalma olduğu için daha eskisi kadar çok toplanamıyor. Ancak yağmurlu havalarda bize günde ortalama 200 kilogram fişgene geliyor.''