Çok geniş bir hayran ve müşteri kitlesine sahip markanın dünyanın farklı kıtalarında organize edilen festivallerinden Roma festivaline de ülkemizden farklı farklı HOG Chapterlardan 100’ün üzerinde Harley sever katıldı. Bu gruplardan en büyüğü HOG Bosphorus Chapter'dı. Aylar öncesinden planlar yapmaya başladıklarını belirten HOG Bosphorus Chapter Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Aydın nihayetinde yola 37 Harley 4000 km yol katederek İstanbul' a geri döndüklerini ifade etti.

8 Haziran' dan 18 Hazirana kadar toplam 10 gün süren bu yolculukta ilk duraklarının Selanik olduğunu, burada bir gece konaklayıp sonra buradan Makedonya' ya sürdüklerini anlatan Başkan Makedonya' nın Bitola (Manastır) şehrindeki Atatürk Müzesini de ziyaret ettiklerini ondan sonra Ohrid gölü kıyısındaki Struga kentine geçip burada da bir gece daha konakladıklarını ifade etti.

Maalesef Boğaz Moto’ un kendilerine tahsis ettiğ servis aracının başına bu ülkenin gümrüğünde talihsiz olaylar geldiğinş anlatan Şadi Aydın, bir takım yedek parçalarımıza gümrükte el konuldu ve 40 saat kadar teknisyen ve şöfor arkadaşımız gözaltında tutuldu dedi.

Daha sonra Struga'dan Arnavutluk’a geçilip bu ülke üzerinden Karadağ ‘a giriş yapıldı. Burada Budva şehrinde bir gece daha konaklanılıp ertesi gün Çetince üzerinden Kotor ve akşam konaklamanın olacağı Hırvatistan'ın Dubrovnik şehrine geçildi. Ertesi gün erken saatlerde meşhur Old City gezilerek Ancona'ya feribotla geçilecek Split şehrine yola çıkıldı.

Tam bir gece süren feribot yolculuğu sonrası sabahın erken saatlerinde Ancona' dan Roma'ya sürüldü.

Bu zorlu etapların sonrasında Roma'da festival süresince 3 gece konaklandı. Türk Bayrakları asılmış Harley'ler ile Roma sokaklarında ve Harley köyünün kurulduğu Ostia' da turlar atıldı. HOG Ankara ve HOG İzmir'den gelen dostlar ile buluşulup sohbetler edildi. Roma içinde muhtelif yerlere gruplar halinde sürüşler düzenlendi. Avrupanın farklı ülkelerinden gelen onbinlerce Harley severin muhteşem görüntülerine tanıklık edildi ve dostluklar kuruldu.

Festivalin son günü olan Pazar sabahı ise grubu Yunanistan'ın Igoumenitsa şehrine götürecek feribota yetişmek üzere İtalya'nın Brindisi limanına sürüş gerçekleştirildi. İki kez bu feribotun saati değişmesine rağmen zor da olsa feribota binilerek Yunanistanın Selanik kentine bir gece daha konaklamak üzere gelindi.

Ertesi sabah ise İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapıldı.

Bu gezi tüm katılımcılara çok şeyler kattı yaşanan aksiliklere rağmen hedefin varış noktası değil yol olduğu kanıksandı.