DOSTLARI YANINDA

Şiddetli karın ağrısı ve solunum yolunun tıkanması nedeniyle yaklaşık 2 ay önce acil servise kaldırılan Harun Kolçak'ın tedavisi devam ediyor. 

Son olarak normal odaya alınan ve solunum cihazı çıkarılan sanatçının sağlık durumunun iyiye doğru gittiği açıklandı. Kolçak, bugün Instagram hesabından bandanalı bir fotoğrafını paylaştı.

Sanatçı fotoğrafın altında "Hepinize sevgiler. Dualarınız için eksik olmayın" notunun düştü.

ARKADAŞI KURTARMIŞTI

Harun Kolçak'ı arkadaşı Sibel Benekli son anda kurtarmıştı. Benekli Kolçak'tan haber alamayınca çilingirle eve girmiş ve arkadaşını hastaneye kaldırarak onu hayata döndürmüştü.

Sibel Benekli o anları şu sözlerle anlatmıştı:"Onu defalarca aradım, açmadı. Çilingirle içeri girdim, baygın şekilde yerde yatıyordu. Zamanında bulmasaydık hayati tehlike taşıyacak bir durum olabilirdi."

HARUN KOLÇAK KİMDİR?

1955 yılı İstanbul doğumlu olan sanatçı Harun Koçak müziğe Saint Benoit’de okurken bas gitar çalarak başladı. Daha sonra sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak'la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başladı.

ERKİN KORAY ALBÜMÜNDE BAS GİTAR

Harun Kolçak ilk profesyonel çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray ile yaptı. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çaldı. 

Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yöneldi, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi ünlülerle çalıştı ve müzikal deneyimini arttırdı.

ONNA TUNÇ ORKESTRASINDA YER ALDI

O dönem Harun Kolçak, Onno Tunç'tan orkestrasına katılması için teklif aldı. 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası’nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yapan Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller aldı.

GİR KANIMA İLE BAŞARILI ÇIKIŞ

Kolçak, 1991'de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Gir Kanıma” albümü ile başarılı bir çıkış yaptı. Harun Kolçak’ın albümlerinin çoğunda söz ve müzik kendisine aittir. 2012’de Yeniden Doğuyorum adlı solo albüm çıkaran sanatçı, ekim 2013 itibariyle Harun Kolçak&Rock Off isimli grubu kurdu. Can Güney, Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer`in olduğu grubun verdiği ilk performansı Okan Bayülgen’in Makina Kafa adlı programda verdiler.

Harun Kolçak’in Albümleri

• Beni Affet (1991)
• En Büyük Aşk (1993)
• Yanımda Kal (1995)
• Teslim Oldum (1998)
• Yaşasın (2000)
• Müzisyen (2006)
• Yeniden Doğuyorum (2012)