Hatay'da yeni bir ceylan keşfedildi

Türkiye'nin yeni bir ceylan türü daha oldu. Dünyada nesli tükenmek üzere olan ceylanlardan 250'si Hatay'da görüldü, uzmanlar ceylanları görüntüledi.

06.03.2009 - 10:46

Hatay'da yeni bir ceylan keşfedildi

Orta Doğu Teknik, Aksaray ve Harran üniversiteleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hatay'da ekolojik ve genetik araştırmalar yaptı. Araştırmada Aksaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tolga Kankılıç, ODTÜ'den araştırma görevlisi Deniz Özüt, Harran Üniversitesinden Dr. Şükrü Gürler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden uzmanlar birlikte çalıştı.

Hatay'da yapılan çalışmalar sonucunda bir yıl önce bir ceylan topluluğu ile karşılaşıldı, topluluk içindeki bazı ceylanlardan örnekler alındı.

Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye faunasına yeni bir büyük memeli hayvan türünün katıldığı anlaşıldı. Aksaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tolga Kankılıç, şu bilgileri verdi:

"Bugüne kadar Türkiye'de Şanlıurfa bölgesinde yaşayan tek bir ceylan türü 'Gazella subgutturosa' biliniyordu. Hatay'da yaşayan ve farklı bir ceylan türünün 'Gazella gazella' daha olduğunu bilimsel olarak ortaya çıkarttık.

Bölgedeki ceylanlardan toplanan doku ve dışkı örnekleri ile Şanlıurfa'da yaşayan ceylan örneklerinin karşılaştırmalı genetik ve morfolojik analizlerini yaptık. Elde edilen verileri Yeni Zelandalı bir ceylan uzmanına gönderdik, bu türün 'Gazella gazella' olduğu cevabını aldık. Bu türlerin dünyada neslinin tehlike altında olduğu, kırmızı listede yer aldığı biliniyor. Türkiye'nin bu yeni türüne 'Hatay Dağ Ceylanı' adını verdik."

Araştırmaya katılan Deniz Özüt ise bu türlerin genellikle İsrail ve Filistin bölgesinde yaşadığının bilindiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Hatay bölgesi, dağ ceylanının Türkiye'de bulunduğu tek bölgedir ve dünyada 'Gazella gazella' olarak bilinen türün en kuzey toplumunu oluşturmaktadır. Geçen yüzyılda Adana ve Ceyhan bölgesinde de bulunduğu tahmin edilmekteyken günümüzde bu bölgelerde soyu tükenmiştir."

Öğüt, bölgede 200-250 arasında dağ ceylanı bulunduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...