Havalar soğudu, yayladan dönme vakti

Mayıs ayında290 kilometre yol giderek yaylaya 650 koyunla göç eden aile havaların soğumasıyla birlikte eve dönerken aileyi 8 çoban köpeği koruyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.11.2009 - 16:57

Havalar soğudu, yayladan dönme vakti

Doğu Karadeniz'de asırlardır süren yayla göçlerinin yolcularından çoban bir aile, her yıl mayıs ayında yaylaya çıkıyor. Trabzon'un sahil kesiminde bulunan Akçaabat ilçesinin Akçakale beldesinde yaşayan 54 yaşındaki Kemal Durgun, son 10 yıldır her yıl bir başka yaylaya göç ettiklerini söyledi.

Durgun, 2 oğlunun bulunduğunu, oğullarından birinin sürekli olarak yanında çobanlık yaptığını diğerinin ise bazen kendilerine yardım ettiğini belirterek, ''Bu işi severek ve isteyerek yapıyoruz. Artık bu işten başka bir şey yapamam. Ailemizin en önemli geçim kaynağı da bu yaylacılık'' diye konuştu.

Uzun süren göçlerde ve konaklamalarda başlarından birçok sıkıntının geçtiğini bildiren Durgun, şöyle devam etti: ''Bu yıl Giresun'un Alucra ilçesinin Yeşilyurt köyündeki yaylaya gittik. Bu yayla Akçaabat'tan 290 kilometre uzaklıkta. Beraberimizde bulunan 650 koyun, 8 çoban köpeği ve bir at ile yolculuğumuza Mayıs ayında başladık. Yaklaşık 2 hafta süren yolculuktan sonra yaylaya ulaştık. Yaylada 5 ay kaldıktan sonra kışın bastırmasıyla birlikte geri dönmeye başladık. Asıl sorunu kış aylarında dönüşte yaşıyoruz.

Özellikle dağlarda yakalandığımız kar fırtınaları ve soğuk bizi çok etkiliyor. Bu süre içinde tek başımıza kaldığımızda en büyük dostumuz yanımızda bulunan atım ve köpeklerim. Benim, diğer çobanların ve koyunların güvenliği köpeklerime emanet. Bizi uzun süren bu yolculuklarda birçok tehlikeye karşı korudular. Dönüş yolculuğunda çakal ve tilki gibi bazı yabani hayvanlar, koyunlara saldırıyor. Köpeklerim sayesinde Allah'a şükür hiçbir koyunum telef olmadı. Bütün saldırıları bertaraf ettiler.''

Sayfa Yükleniyor...