ABD’nin Florida eyaletinde bulunan “Dade City’s Wild Things” adındaki özel hayvanat bahçesinde 200 dolar veren herkes kaplanlarla havuzda yüzme şansını yakalıyor.

Hayvan koruma dernekleri hayvanat bahçesi etkinliklerine dahil olmak için zorlandıklarını öne sürerek yavru kaplanların istismar edildiğini belirtiyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre özel hayvanat bahçesinin ziyaretçileri kaplanlarla yüzmekle kalmıyor aynı zamanda onları besliyor ve diğer aktivitelerde de yanlarında durabiliyor.

Ziyaretçilerle yarım saat havuz keyfi yapmalarına izin verilen kaplanların yasa gereği en fazla 18 kilogram ağırlığında olması gerekiyor.

Bu kilodan ağır olan kaplanların insanlarla yakın temasına izin verilmiyor.

ABD Tarım Bakanlığı geçtiğimiz sene hayvanat bahçesine bir uyarı göndererek bazı yavruların havuza istemedikleri halde zorla sokulduğunu belirtti.

Bu uyarı üzerine bir açıklama yayınlayan hayvanat bahçesi yetkilileri kaplanların suda daha kolay kontrol edilebildiğini belirterek şunları söyledi:

“Kaplanlar büyük kediler arasında yüzmeyi en çok seven türdür. Biz de onları yavaş yavaş suya ve yüzmeye alıştırıyoruz.”