"Hayalarımız yüzünden bu şekilde oturmak zorundayız"

Toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturdukları için eleştirilen erkekler karşı bir kampanya başlattı. Kadınların çantalarını yanlarına koyarak fazla yer işgal ettiklerini iddia eden erkekler, bacaklarını açarak oturmalarının sebebi olarak "Hayalarımız yüzünden bu şekilde oturmak zorundayız" tezini öne sürdü.

16.01.2015 - 16:08

"Hayalarımız yüzünden bu şekilde oturmak zorundayız"

Toplu taşıma araçlarını kullanan erkeklerin kadınalara oranla daha fazla yer işgal ettikleri iddiasıyla başlatılan kampanya adeta küresel bir fenomene dönüştü. 'Manspreading' olarak bilinen erkeklerin toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturmasına gelen tepkilere karşı ilginç bir bahane ortaya atıldı.

Anti-manspreading’in savunucuları erkelerin bu şekilde oturmasının sebebini "Hayalarımız yüzünden bu şekilde oturmak zorundayız" şeklinde açıklıyor. Bu görüşün savunucuları kadınları eleştirmekten de geri durmuyor. Kadınların çantlarını yanlarına koyduğuna dikkat çeken grup, toplu taşıma araçlarını kullanan çoğu kadının bu şekilde fazla yer işgal ettiğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde toplu taşıma araçlarını  nasıl kullanılacağına dair bir kurallar buroşürünün kullanıma girmesine sebep olan sessiz protesto, geçtiğimiz aylarda ülkemizde de gerçekleşmişti.

İstanbul Feminist Kolektif'nin başlattığı "Bacaklarını topla, yerimi işgal etme" sloganlı sessiz protesto özellikle sosyal medyada oldukça ses getirmişti.

New York Times’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, toplu taşıma araçlarında bacaklarını açarak oturan erkeklerin bahaneleri şöyle:

“Hayalarım yüzünden bu şekilde oturuyorum.”

“Bacaklarımı açarak oturmak benim için sıradan bir aktivite. Bu neden görgüsüzlük sayılıyor?”

"Koltuklar çok küçük. Sığamıyorum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...