Adana'nın Ceyhan ilçesinde evleri yanan 7 çocuklu Kaput ailesi bir yıldır Kızılay'ın verdiği çadırda ve oldukça zor koşullar altında yaşamlarını sürdürüyorlar. 

Çadırlarını yanan evlerinin bahçesine kurarak yaşamlarını sürdüren ''Kaput'' ailesi geceleri hava soğuyunca yanan evin harabe durumundaki odasına yerleşmek durumunda kaldı. 

Tarım işçiliği yaparak ailesinin geçimini sağlayan Halil Kaput (44), ilçeye bağlı Büyük Mangıt beldesinde kirada oturdukları evin geçen yıl elektrik kontağından çıkan yangında kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Kaput, yangında bütün eşyalarının kül olduğunu, bunun üzerine Kızılay'ın kendilerine verdiği çadırda yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. 

Yaz aylarında ailece tarım işçiliği yaptıklarını ve geçimlerini bu şekilde sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Kaput, şunları söyledi: 

''Eşim Zeynep çocuklarımızla ilgilendiğinden çalışamıyor. En büyük kızımız evlendi. Diğer 5 çocuğum ise okuyorlar. Yaklaşık 2 hafta öncesine kadar yanan evin bahçesine kurduğumuz çadırda yatıp kalkıyorduk. Ancak, havalar geceleri daha soğuk olmaya başlayınca harabe durumdaki evin bir odasında yerleşmek zorunda kaldık. Hava durumuna göre bazen çadırda, bazen odada kalıyoruz. Aylardır işsizim. Yeşil kartımız var ve Kaymakamlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı'ndan da kömürümüzü aldık. Yetkililerden bana kalıcı bir iş vermelerini istiyorum.''


 
''BABAMA İŞ BULUNSUN''
Kaput, ev sahibinin yanan evi onarmadığını ve satışa çıkardığını belirterek, ''Eğer ev satılırsa çadırımızı kuracak yerimiz de olmayacak. Devletten tek isteğim, bana kalıcı bir iş vermesi. Ne iş olursa yaparım. Yeter ki çalışayım. İşim olursa bir ev kiralar, çocuklarımı çadırda yaşamaktan kurtarırım'' dedi. 

Kaput ailesinin ilköğretim 7. sınıfta okuyan kızları Gülfidan ise yaz aylarında ailece tarlada çalıştıklarını belirterek ''Yazın kazandığımız parayı kışın yiyoruz. Fakat yetmiyor. Okula harçlıksız gitmek zorunda kalıyoruz. Babama yetkililerden iş bulmalarını istiyorum'' diye konuştu.