HD-en test yayınında

"D - Smart HD" ailesinin yeni ferdi; CNBC-e ve e2'de yayınlanan, milyonların merakla izlediği dizilerin bir araya geldiği "HDen" kanalı izleyiciyle buluşuyor.

Haberler 17.05.2010 - 17:32

HD-en test yayınında

116. kanalda izlenebilecek olan HDen; Doğuş Yayın Grubu içerisinde yer alan CNBC-e, e2 gibi kanalların özel seçkilerinden oluşan, dünyaca ünlü dizilerin, basketbol ve futbol maçlarının evlerde yüksek kaliteyle izlenmesine olanak sağlayacak özel bir kanal. HDen, bu haftadan itibaren test yayınında.

Ayrıca A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa ve Dünya Kupası ön eleme maçları ile UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi maçları da HD olarak sadece D-Smart HD’de yer alıyor.

2005 yılında tüm dünyada mevcut olan HD TV sayısı 10 milyondu. 2010 yılında bu rakam sadece Türkiye’de 1.2 - 1.4 milyona ulaştı. Gelecek 5 yıl içinde de 7 ile 10 milyona ulaşması bekleniyor.

HD - Smart'ın bünyesinde 10 kanal var: En çok izlenen dizilerin ve programların yayınlandığı Kanal D HD ile Star HD, zengin belgesellerin yer aldığı Discovery Channel ile Animal Planet, her ay 150 filmin yayınlanacağı SinemaTV HD ile Sinema TV HD2, ayrıca Penthouse HD, futboldan motor sporlarına, bokstan su sporlarına kadar zengin spor içeriği sunan Eurosport HD ve yayın hayatına Haziran'da başlayacak olan HDen kanalı...

TEST YAYINI BAŞLADI
D - Smart ve Smile ADSL Şirketler Grubu CEO'su Mustafa Gözalan, HDen hakkında ntvmsnbc'ye konuştu:

"Böyle bir çalışmayı bir süredir düşünüyorduk. Doğuş Yayın Grubu, HDen kanal teklifimizi çok sıcak karşıladı ve her şey bir ay içinde sonuçlandı.

HDen, Doğuş Yayın Grubu'nun kanalları içinde HD içerik sağlayacak ve grubun en iyilerinden oluşan bir kanal olacak. İzleyicilere, en kaliteli ve sevilen içerikler, diziler, filmler sunulacak. Toplamda bir kanal olacak, ama daha sonra belki şekil değiştirebilir.

HD, Türkiye'de yeni bir konu. İnsanlar yeni yeni bu ismin ne olduğunu anlıyor. Amacımız; Doğuş ve Doğan medya grupları gibi sektörün amiral gemilerinin kanallarını bu devrimin dalga başında görmek... Türkiye'de bu kadar çok HD televizyon satıldığına göre, bu içeriği sağlamak da sektörün bu isimlerine düşer. Bu anlamda çok iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum.

Mustafa Gözalan, HDen'i anlattı. Mustafa Gözalan, HDen'i anlattı.

Bu anlaşma çerçevesinde Doğuş Yayın Grubu'nun elinde bulunan (yayını Ağustos - Eylül ayına sarkan) Dünya Basketbol Şampiyonası'nın HD yayın haklarını aldık."

MİLLİLERİN DÜNYA KUPASI ELEMELERİ HDen'DE
"Ayrıca Türk Milli Takımı'nın 2014 yılına kadar dünya kupaları ön eleme ve eleme maçlarının içeriği de HD kanalımızda yayınlanacak.

İzleyicilere mevcutun üzerinde bir kalite sağlayacağımız için iyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Bu açıdan kaliteli bir duruş sergileyen CNBC-e ve E2 ile DYG'ye yeni bir teknolojik boyut kattığımızı düşünüyorum.

Gelişimi yaşamamız ve görmemiz gerekir. Belki kısa bir sürede bu kanallar çoğalır ve Doğuş Yayın Grubu'nun diğer kanallarını da HD olarak bu platformda görmüş oluruz.

Aynı yayının daha kalitelisini izlemek isteyenlere hitap edeceğiz."

D - SMART'IN HİKAYESİ
"D - Smart, 2007 yılının sonunda kuruldu. Çeşitli fazlardan oluşan bir büyüme planımız var. Uydu alıcılarıyla D - Smart'ın içeriğini birleştirerek, izleyicilere bir defa ücret karşılığında televizyon kanallarını seyretme üzerine kuruluydu. Bu modeli bırakmadık ama 2008 yılının sonlarında buna ek premium kanalları da kurarak "D - Smart Ekstra" diye bir paket hazırladık. Belirli bir ücret ödeyerek mevcut kanalların yanında daha farklı kanallara da yer verdik.

Şimdi paralı kanalların yaygınlaştırılması aşamasındayız. Ama bunu yaparken aylık abonelik gibi bir sistem üzerinde ısrarcı değiliz. Bugün bile tüketici gidip D - Smart'ı bir sefer para vererek bir yıllık paket karşılığında satın alabiliyor. Bir daha fatura ödemesine gerek kalmıyor.

Bir yılın sonunda, satın aldığı bu özel pakete devam etmek istiyorsa, tekrar bir yıllık daha paket alıyor. Eğer istemezse normal uydu cihazını alıp kullanıyor. Bu açıdan bakılırsa; esnek, zorlamayan, ister faturalı, ister faturasız, istediğiniz zaman abone olunan ya da sistemden kolayca çıkılan bir sistem söz konusu.

Oldukça serbest diyebileceğimiz bir model üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz, bu çerçevede de büyümemize ve hizmetimize devam edeceğiz."

AYDA 5.99 LİRAYA...
"En düşük ücretli paketimizin fiyatı aylık 5.99 TL. Bu pakette; uydudaki bütün yayınlara sahip olabiliyorsunuz. İçerisinde spor, sinema, çocuk, belgesel gibi kanalların var olduğu 13 tane kanal alıyorsunuz. Bu fiyatın içerisinde yüzde 33 vergiye gidiyor ve geriye kalan miktara baktığımızda; bu kadar ucuz bir fiyata, oldukça iyi bir içerik sunuluyor. Bu paketi, isterseniz bir defaya mahsus olmak üzere 69 TL ödeyip, yıllık alabilirsiniz. Kısacası, ekonomik statüsü ne olursa olsun herkesi kucaklıyoruz. 

HD'de ise alabileceğiniz 60 tane kanal ve binlerce serbest kanal var. UEFA'nın, Şampiyonlar Ligi'nin bütün maçları, sinema kanalında ayda 300 tane film izleme şansı... Bu kampanya çerçevesinde vereceğiniz ücret ise (cihaz dahil) aylık 40 TL.

Örneğin; ailece sinemaya gitmek ortalama 60 liraya çıkar. Bu açıdan bakıldığında, gerçekten çok iyi ve reddedilemeyecek bir teklif...

Biz bu fiyatları belirlerken herkesi kucaklayalım istedik. İlk başlarda 'Çok ucuz söylüyoruz acaba anlatabilecek miyiz?' endişemiz vardı fakat kendi kendimizi yeniyoruz. Bu rakamlar yaygınlaşmak için ideal."

İSTEDİĞİNİ İSTEDİĞİN ZAMAN SEYRET
"Televizyonculuk anlamında önümüzdeki 5 yıl, "dijital, yüksek kalite ve istediğini istediğin zaman seyret" üzerine kurulu. Göz, HD televizyonlara alıştıktan sonra Standart Definition (SD) görüntüleri istemiyor. Tercihler her zaman gelişenden yana."

TOZU ALINMIŞ BİR TELEVİZYON GÖRÜNTÜSÜ
"Kendi ailemden bir örnek vermek gerekirse, son dönemlerin meşhur bir dizisini izlemeye giden bir aile ferdim, gittiği yerdeki televizyonu kıskanıyor, "Neden benim böyle bir televizyonum yok" diyor. Halbuki onun evinde de HD televizyon var ama HD yayının kalitesinin farklı olduğunu bilmiyor. 'Tozu alınmış bir televizyon görüntüsü' diye betimliyor... Siyah - beyaz dönemlerdeki gibi bu fark da görerek anlaşılacak.

Türkiye, HD kalitesi ile tanışmak için biraz geç kaldı. Ama çok hızlı mesafe alındı. Bu işte öncülüğü Digitürk yapmıştı. Bundan 3 sene önce HD geliştirme çalışmalarına başladılar fakat çok uzun zaman aldı, çıkartılamadı. Çıktığında da bir takım sorunlarla karşılaşıldı. Biz bu anlamda gösterdiğimiz rekabetle bu kaliteyi büyüteceğiz."PAKET FİYATLARI
D - Smart Pazarlama Grup Başkanı Didem Aksoy da kampanya paket fiyatlarını anlattı:

"29.99 TL'den başlayan fiyatlarla, farklı paket alternatifleri sunuyoruz. Bu kampanya kapsamında çok sayıda, şifresiz uyduda yayınlanan yerel ve ulusal kanalların yer aldığı, ayrıca D - Smart'a özel kanalların da (sinema, belgesel, çocuk gibi) içerisinde bulunduğu bir ana paketimiz var.

Buna ilave olarak HD kanalların yer aldığı 29.99 TL'den başlayan fiyatlarla diyoruz; çünkü tüketicinin eğer futbol merakı yoksa onu sınırlamak istemiyoruz. Ancak arzu ederlerse, üzerine bu alternatifleri de ekleyerek 39.99 Tl fiyatlı paketimizi sunuyoruz."

TÜKETİCİYE İKİ SEÇİM
"Aslında tüketiciye iki alternatif sunuyoruz. Futbolsuz paket 29.99 TL, futbollu paket 39.99 TL.

D - Smart aboneleriyle biraz daha farklı bir kurguyla yola çıktık. Çünkü ellerinde zaten bir SD cihazları var. Bunların kutularını geri alıyoruz ve HD ile değiştiriyoruz. Bu durumda paketin ücreti biraz farklılık yaratıyor. Futbolsuz paket 19.99 TL, futbollu paket ise 29.99 TL'den satılıyor.

2 yıl boyunca hem daha önce izlemekte oldukları kanalları hem de ilave kanalları izlemeleri mümkün. 2 yıl sonunda da isterlerse devam edebilirler ya da  üyelikten çıkıp, arzu ettikleri zaman tekrar platforma geri dönebilirler."

ALIŞAN KOLAY KOLAY BIRAKAMIYOR
"Ancak HD kalitesine bir kere alışanın, kolay kolay vazgeçebileceğini zannetmiyorum. Şu anda nasıl siyah - beyaz televizyonu seyretmek çok garip geliyorsa; bir süre sonra da normal yayını izlemek istemeyeceğiz.

Didem Aksoy Didem Aksoy

Dünyadaki trendlere bakarsak, siyah - beyaz televizyonların gelişimi ve Avrupa pazarında yüzde 80 oranında tercih edilmesi 25 yılda tamamlandı. Buna ek olarak renkli televizyonlara geçiş yine 20 yılımızı aldı. HD konusunda beklentimiz de 15 yıl... Gerçi bu süreç çoktan başladı ve şu anda dünya gerçekten çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

Aslında biz de teknolojiyi çok seviyoruz. Bu konuda hızlı bir biçimde hareket edebiliriz. Ancak bu sürecin içinde sadece platformları yok; televizyon izleyicilerinden uydu alıcısına, üretici firmalardan temin edenlere kadar sektörün birçok ayağı var. Bunların sektörü şekillendireceğini düşünürsek sürecin kısalması da olası gibi geliyor."

TELEVİZYON İZLENİLİRLİĞİ YÜKSEK
"Şu an televizyon izlenirliği oranlarında, araştırmalara yansımış ciddi bir düşüş yok. Her gün yayınlanan diziler, Türk halkının vazgeçilmezi. Kanal D'nin ve Star TV'nin dizilerini konuşuyoruz. Aşk-ı Memnu, Hanımın Çiftliği, Kurtlar Vadisi hayatımızın bir parçası oldu. Bunlar en fazla izlenen popüler içerikler.

Futbol ise başlı başına bir deva. Özellikle canlı maçlar, hayatımıza ayrı bir renk katıyor. Bu talepler var olduğu sürece de bu trendlerde de çok fazla bir değişiklik olacağını beklememek lazım. Ancak farklı çözümler ve teknolojilerle, kaydedebileceğiniz ve sonra dönüp tekrar izleyebileceğiniz bir uydu alıcınız varsa, bu ayrı bir keyif ve kolaylık olacak. İleri tarihlerde de bununla ilgili müjdeleri veriyor olacağız."

PAKET YAPISI HERKESE UYGUN
"Giriş paketimiz 5.99 TL. Paket yapımız oldukça basit. Amacımız, izleyicilerin sadece izledikleri kanallara ücret ödeyecekleri, tercih etmedikleri paketlere ceplerinden fazla paraların çıkmamasını sağlayan bir paket oluşturmaktı. İşte bu rakam da buradan çıktı. Yani D - Smart ile tanışma fiyatı bu...

Uydu alıcınız varsa 5.99 TL. Eğer alıcınız yoksa, ayda 8.99 TL ödeyerek bir kiralama modelimiz var.

Kanal D ve Star Tv bir adım attı. Ardından başka kanalların da gelmesi muhtemel. Ancak bu aynı hızda gerçekleşmeyebilir. Dünyadaki trendlere bakarsak, artık büyük ulusal kanalların haricinde niş olanların dahi HD yayına geçtiğini görüyoruz. Bunun bir yayın standartı haline geleceğini düşünürsek, ileri dönemlerde diğer kanalların da HD versiyonlarının hayata geçeceğini düşünmek olası. Tabii bu, zamanlama ve planlama gerektirecek bir süreç."

1.5 MİLYON HANEDE D - SMART VAR
"Hem internet kullanıcıları hem de D - Smart üyeleri olarak şu anda 1.5 milyon hanedeyiz. Büyük bir hızla bu noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Bundan sonraki aşamada da aynı trendi ve aynı hızı takip ediyor olacağız. Her ay yüz binin üzerinde HD televizyonun satıldığı bir ülkede, bundan çok hızlı bir biçimde pay alacağımızı düşünüyorum. Türkiye'deki en zengin içeriği, her bireyin zevkine hitap eden şekilde sunduğumuzu düşünüyorum. Bu ivmemiz bundan sonra da devam edecek."

HD (High Definition) nedir?
Yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi anlamına geliyor. Standart Definition'da (SD) görüntü 576 eşit satıra bölünüyor ve ekrana bir resim basımında bu 576 satırın yarısı kullanılıyor (576 interlaced). Fakat bu satırlar arası değişim gözün algılama hızından çok daha hızlı olduğu için gözümüz bunu bulanık görüntü olarak algılıyor.


High Definitionda ise iki çeşit görüntü modu söz konusu. Düşük kalitedeki HD görüntüde resim 720 satıra bölünüyor ve bir resim gösterme süresinde 720 satırın tümü kullanılıyor (720 progressive).

DVB standartlarına göre günümüz teknolojisinde yapılmış en yüksek kalitedeki HD görüntü ise 1080 interlaced. HD çözünürlük olarak 1080p (progressive) de var ama şu an için sadece Blue Ray DVD'lerde kullanılıyor.

Sayfa Yükleniyor...