Hem yürek burktu hem şaşırttı

Annesi ölen yavru aslanın davranışı hem yürek burktu hem de şaşırttı. Yavru aslan, Milli Park görevlisini annesinin cesedine götürdü ve yardım gelene kadar başında bekledi.

13.08.2014 - 13:33

Hem yürek burktu hem şaşırttı

Hindistan'ın Gir bölgesinde bulunan Milli Park'ta "hayvanların ölüm karşısındaki davranışına örnek oluşturabilecek" bir olay yaşandı.

15 aylık yavru aslan, Milli Park görevlisini, annesinin cesedinin bulunduğu bölgeye yönlendirdi. Görevli cesedi kaldırmak için yardım almaya gitti. Döndüğünde ise yine bir sürprizle karşılaştı. 15 aylık yavru aslan, annesinin cesedinin başında bekliyordu.

Gir Milli Parkı Müdür yardımcısı Ansuman Şarma, yavru aslanın bu davranışını "alışılmadık" ve "nadir" bulduklarını söyledi. Yıllardır aslanların davranışlarını izlediğini belirten Şarma, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını vurguladı.

Müdür yardımcısı Şarma, anne aslanın bir bufaloyla girdiği mücadeleyi kaybettiğini ve aldığı yaralar sonucu öldüğünü belirtti.

Uzmanlar, yavru aslanların 3 yaşına kadar annelerinin yardımıyla hayatta kaldıklarını, davranışında bu durumun etkili olabileceğini belirtiyor.

Hindistan'ın Gujarat eyaletinde bulunan Gir Milli Parkı'nda Asya aslanlarının son temsilcileri yaşıyor. 2010 yılında burada yaşayan 410 aslan koruma altına alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...