Her gün 1700 kişi yankesici kurbanı

Londra'da Olimpiyatlar öncesi yaşanan turist akını nedeniyle yankesici sayısı da arttı.  Her gün 1700 kişi, Doğu Avrupa ülkelerinden gelen yankesicilerin kurbanı oluyor.

20.07.2012 - 11:55

Her gün 1700 kişi yankesici kurbanı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Yaz Olimpiyatları öncesi hırsızlık olayları arttı. Polis, Avrupa'nın çeşitli başkentlerinde faaliyet gösteren Romanya, Litvanya ve Güney Amerikalı profesyonel çetelerin Olimpiyatlar için Londra'ya geldiğini açıkladı.

Londra Emniyeti, 80 kişiden fazla yankesicinin yakalandığını dile getirdi.

Polise göre her gün 1700 kişi, yankesicilerin kurbanı oluyor. Bir haftada çalınan para ve elektronik eşyaların değeri 4000 sterlini buluyor.

Hırsızlar bir saniyelik el çabukluğuyla çaldıkları cüzdanları, telefonları ve dizüstü bilgisayarları, bir hafta sonra ülkelerine götürerek karaborsada satıyorlar.

BBC muhabiri ise Barselona’da faaliyet gösteren bir çetenin kullandığı taktikleri ortaya çıkardı. Çetenin bir üyesi telefon veya cüzdan çalarken, diğer üye hedefe ulaşmak için sarhoş takliti yapıyor ve kurbanın dikkatini dağıtıyor. Üçüncü üye de gelip çalınanları kaçırıyor.

Dün açıklanan resmi rakamlara göre, hırsızlık son iki yılda yüzde 17 artış gösterdi.

2009-2010 yıllarında 102 bin kişi, yankesicilerin kurbanı olurken; bu sayı 2011-2012 yıllarında 625 bine yükseldi.

Londralılara dikkatli olmaları konusunda uyarı yapan polis, Olimpiyat Oyunları süresince Londra ve Westminister’da devriye gezecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...