'Her şey dahil sistemi turizmi baltalıyor'

İzmir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uça, ''Bu sistem kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan farklı değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 22.06.2011 - 12:39

Yılmaz Uça, JEWEX 2012 Fuarının tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, sektöre ilişkin değerlendirme yaparak, sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sektörün son 6 yılda yüzde 30'un üzerinde kan kaybettiğini ifade eden Uça, pek çok dükkan ve atölyenin de kapandığını söyledi.        

Uça, altın üreticilerinin gümüşe döndüğünü anlatarak,'' Gözlemlediğim kadarıyla altın üreticileri özellikle gümüş takı üretimine kaydı. Altının bir yatırım aracı olmaktan çıkması, pırlantanın tercih edilmesi bunda etkili oldu'' diye konuştu.        

İzmir'den Antalya'ya kadar olan sahil kesimlerine bakılacak olursa, buralarda bulunan mağazaların yüzde 50'ye yakının kapandığını aktaran Uça, bunun en önemli nedenlerini kiraların yüksekliği ve turistin alım gücünün düşüklüğü olarak sıraladı.       

Uça, ''her şey dahil'' sistemin turizmi baltaladığı görüşünü de dile getirerek, ''Bu sistem kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan farklı değil. Bunu kullanan turistler çoğunlukla otel dışına dahi çıkmıyor. Bacasız sanayi dediğimiz turizmi kendimiz yok ediyoruz'' dedi.        

Zaman zaman İzmir'e kruvaziyer turizmiyle gelen turist sayısının arttığına ilişkin açıklamalarının yapıldığını hatırlatan Uça, ''Ben İzmir Kuyumcular Çarşısında bulunan bir esnaf olarak, bu turistlerden birinin dahi çarşıyı gezdiğini görmedim'' diye yakındı.       

Uça, İzmir Ticaret Odasının turistler için bastırdığı kitapçıkta Kuyumcular Çarşısının 5 satırla anlatıldığını öne sürerek, şu görüşleri dile getirdi:        

''Şu kadar kişi kruvaziyerle İzmir'e geldi, deniyor. Ama bize bu turistlerden bir rahmet yok. Bir turist yağmuru var ama bizim tarlamıza bereketi düşmüyor. Pekiyi nereye yağıyor bu yağmur? Gemiyle gelen turist gezerken buharlaşıp, yağmur olarak tekrar gemiye düşüyor. Şekilcilikten çıkıp, akılcılığı ön plana almak lazım. Kemeraltı gibi büyük bir hipermarket var ve biz bunu kullanamıyoruz.'' 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...