Hıdırellez duası nedir? (Hıdırellez ne zaman?)

Hıdırellez'in kendine ait gelenekleri var. Peki baharın müjdecisi Hıdırellez nedir, ne zaman ve nasıl kutlanır? Peki bugündün ve bugün kutlanan Hıdırellez duası nasıl edilir?

ntv.com.tr 05.05.2016 - 15:05

Hıdırellez duası nedir? (Hıdırellez ne zaman?)

Hızır Peygamber'in uğradığı yerlere ve dokuduğu şeylere bereket getirildiği kabul edilen Hıdırellez Bayramı birçok bölgede ve inanışta geniş kabul görür.

Miladi takvimle Mayıs ayının 6. gününün sabahında kutlanan Hıdırellez (Ruz-ı Hızır) mevsimlik bayramlardan biridir. Hıdırellez hem Müslümanlar hem Hristiyanlar tarafından kutlanır.

HIDIRILLEZ NE ZAMAN KUTLANIR?

Bu gece saat 00.00 itibariyle Hıdırellez şenlikleri, Hıdırellez duası okunarak kutlanmaya başlayacak. 

Hıdırellez gününe özel gelenekler ve uygulamalar vardır. İnsanlar bayram günü dileklerde bulunurlar.

Hıdırellez'in bereket getirmesi için bu özel günde kapı, pencere, yiyecek kapları ve para keselerinin ağzı açık bırakılır. 

Ağızlarına gül bırakılarak ağaçlara asılan para keselerindeki paralar bir sonraki Hıdırellez bayramına kadar harcanmaz.

Hıdırellez gecesinde insanlar istedikleri şeylerin maketlerini yaparak, gelecek yılda bu dileklerine kavuşmayı beklerler.

HIDIRELLEZ DUASI

Hıdırellez gecesi farklı amaçlarda birçok dua okunur. 

Bereket için;

"Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma ya Hızır ya İlyas. Amin"

Dilek için;

"Bin bir adım bir adım
Allah bir adım adım
Kerim kerem Allah
Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah
La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin" duaları okunur.

Hıdırellez törenlerinde yapılan en büyük etkinlik ateşin üzerinden atlamaktır. Bu ritüelde, ateşin üzerinden atlamakla kötülüklerin temizlendiğine inanılır.
Hıdırellez törenlerinde yapılan en büyük etkinlik ateşin üzerinden atlamaktır. Bu ritüelde, ateşin üzerinden atlamakla kötülüklerin temizlendiğine inanılır.

HIDIRELLEZ GELENEKLERİ

KISMET İÇİN: Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin koca adayı olduğuna inanılır. Evlenmekte gecikmiş olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar.

ŞANS İÇİN: O yıl şansının açık olup olmadığını denemek için başvurulan uygulamar da vardır:
Anadolu'nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir. Aynı amaçla, boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.

HIZIR'A ATFEDİLEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

  • Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım eder,
  • Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar,
  • Dertlilere derman, hastalara şifa verir,
  • Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar,
  • İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder,
  • Uğur ve kısmet sembolüdür,
  • Mucize ve keramet sahibidir.

Sayfa Yükleniyor...