Hindistan'da eşcinsellik suç değil

Yüksek Mahkeme gönüllü yetişkinler arasında eşcinsel ilişkinin suç oluşturmadığına hükmetti. Hindistan'da bugüne dek eşcinsel ilişkiye girdiği saptananlar 10 yıl hapisle cezalandırılıyordu.

Haberler 02.07.2009 - 16:41

Karar ile Hindistan'da 148 yıldır yürürlükte olan ve aynı cinsle cinsel ilişkiyi "doğaya aykırı bir suç" olarak yorumlayan sömürge dönemi yasası geçersiz oluyor.

Daha önce ülkede eşcinseller arasındaki ilişkiler 10 yıl hapisle cezalandırılıyordu.

Hindistan'da birçokları aynı cinsle seks ilişkisine girilmesini, gayrimeşru olarak görüyor.

Ülkedeki eşcinsel hakları grupları ise uzun bir süredir söz konusu yasanın insan haklarına ters düştüğünü savunuyorlardı.

Delhi'deki Yüksek Mahkeme, eşcinselliğin yasadışı sayılmasının ayrımcılık niteliği taşıdığını, temel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına geldiğini kaydetti.

Mahkeme, Hindistan Ceza Kanunu'nun 377. Maddesinde yer alan ve eşcinsel faaliyetleri "doğa kurallarına aykırı cinsel birleşme" olarak niteleyerek yasadışı ilan eden ifadenin, eşitlik hakkına ters düştüğünü bildirdi.

2004 yılında ülkede eşcinselliğin meşrulaştırılması yönündeki bir hukuki girişime Hindistan hükümeti karşı çıkmış, Delhi'deki Yüksek Mahkeme de başvuruyu reddetmişti.

Bugünkü mahkemeyle ilişkili bir avukat, kararın son derece geniş bir yelpazeye dayalı Hindistan toplumu açısından, kapsayıcı bir nitelik taşıdığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...