Hipnoz sonrası ölen öğrencilerin ailelerine tazminat

ABD'nin Florida eyaletinde okul müdürünün hipnoz etmesi sonrası hayatını kaybeden 3 öğrencinin ailelerine 200'er bin dolar tazminat ödenecek.

ntv.com.tr 08.10.2015 - 12:46

Hipnoz sonrası ölen öğrencilerin ailelerine tazminat

Sarasota kentinde North Port Lisesi'nde görev yapan ve hipnoza ilgilisiyle tanınan George Kenney, kaygılı öğrencilere ve sporculara rahatlamaları için hipnoz tekniklerini kullanıyordu.

Okul bölgesinde yetkililer tarafından daha önce öğrencileri psikoloji odası dışında hipnotize etmemesi için uyarılan Kenney, hipnoz terapilerine velilerin izniyle sınıf dışında devam etti.

Öğrenci velileri, Kenney'nin uyguladığı hipnoz sonrası çocuklarının sporda başarısının gözle görülür şekilde yükseldiğini ifade ederken, 8 Nisan 2011'de yaşanan bir ölüm, olayların gidişatını değiştirdi.

3 ÖĞRENCİ HAYATINI KAYBETTİ

Kenney'nin daha önce 3 kez hipnotize ettiği 16 yaşındaki öğrenci Wesley McKinley, mahallesindeki boş bir evde ölü bulundu. McKinley'in intiharından hemen önceki gün hipnoz seansına alındığı da ortaya çıktı. Genç öğrencinin ölümü üzerine başlatılan soruşturmada George Kenney, daha önce 70 öğrenci ve okul personeli hipnotize ettiğini kabul etti.

McKinley, hipnoz sonrası hayatını kaybeden ilk öğrenci değildi. Yine aynı okulda öğrenim hayatına devam 16 yaşındaki Marcus Freeman, Kenney'nin öğrettiği tekniklerle kendini hipnotize ettikten sonra trafik kazasında can verdi.

17 yaşındaki Britanny Palumbo da yine hipnoz seansları sonrası kendini asarak intihar etti. 

3 öğrencinin ölümüm ardından idari izne ayrılan Kenney, 2011 yılında içinde lisanssız hipnoz uygulamanın da bulunduğu iki suçlamayla karşı karşıya kaldı.

1 yıl denetimli serbestlikle çalışan Kenney, öğretim lisansından vazgeçti.

Hayatını kaybeden öğrencilerin aileleri, Kenney'in hipnoz çalışmalarına engel olamadığı gerekçesiyle okul yönetimine dava açtı.

AİLELERE 200'ER BİN DOLAR

Dün sonuçlanan mahkeme, North Port Lisesi'nin hayatını kaybeden öğrencilerin ailelerine 200'er bin dolar ödemesine karar verdi.

Çocuklarını kaybetmenin üzüntüsünü hala yaşayan aileler, kararın çocuklarını geri getirmeyeceğini, ancak bundan sonra okul yönetimlerinin gelecekte daha dikkatli olmasını sağlayacağını belirtti.

Henüz intiharlarla Kenney'nin hipnoz seansları arasında kesin bir bağlantı kurulamadı. Ancak yapılan araştırmalar, hipnoz seanslarının bilinmeyen sağlık sorunlarına sebep olabileceğini de işaret ediyor.

Sayfa Yükleniyor...