Hitler aslında bir futbol takımı koçuymuş

Britanya'da Şehit ve Gazileri Anma günü dolayısıyla yapılan bir araştırmada çocukların Nazi Almanyası lideri Hitler'i bir futbol koçu sandığı ortaya çıktı.

06.11.2009 - 14:21

Hitler aslında bir futbol takımı koçuymuş

Britanya'da yaşları dokuz ila 15 arasında değişen 2 bin çocukla yapılan bir araştırmaya göre çocuklar tarihsel olayların çoğundan haberdar değil.

Gazilere yönelik bir hayır kurumu olan Erskine'nin Şehit ve Gazileri Anma Günü dolayısıyla yaptığı araştırmaya katılan her 20 çocuktan biri Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in bir futbol koçu olduğunu düşünüyor. Her 10 çocuktan biri de Nazi askeri birliği SS'in çocuk kitabı yazarı Enid Blyton'ın "Secret Seven / Gizli Yediler" olduğunu sandığı ortaya çıktı.

İki dünya savaşı ile ilgili bilgileri ölçülen çocukların yüzde 40'ı ise Kanada ve Britanya'da 11 Kasım'a denk gelen 1. ve 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden askerlerin anıldığı Anma Günü'nün tarihini bilmiyor.

Yüzde 20'lik bir kesim ise kırmızı gelinciklerin değil de fast food zinciri McDonald's'ın logosu olan "M" harfinin de bu günün amblemi olduğunu sanıyor.

Elde edilen en rahatsız edici verilerden biri de her altı çocuktan birinin toplama kampı Auschwitz'i 2. Dünya Savaşı temalı bir park sanması. Katılımcıların sadece yarısı D-Day olarak bilinen günde Normandiya Çıkarması olduğunu bilirken, katılımcıların çeyreği ise o günün "Kıyamet Günü" olduğunu düşünüyormuş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...