Hitler'in doğduğu ev satışa çıkıyor

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in doğduğu Avusturya'daki ev satışa çıkıyor. Vali ise aşırı sağcıların evi tapınağa dönüştürülmesinden korkuyor.

05.11.2009 - 11:46

Hitler'in doğduğu ev satışa çıkıyor

Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in doğduğu ev 2 milyon sterlini aşkın bir fiyatla satışa çıkıyor. Avusturya'daki Braunau-am-Inn yerel yönetim ise satışı engellemek istiyor çünkü evin aşırı sağcıların eline geçmesi halinde grotesk bir tapınağa dönüşmesinden korkuyorlar.

Branau Valisi Gerhard Skiba, kasaba konseyinin evi aslında satın almak istediğini ama kasabadakilerin evi alacak kadar parası olmadığını söyledi. Skiba, eğer binanın sahibi evi satmakta kararlı olursa Viyana hükümetinden alım için maddi destek isteyeceklerini dile getirdi.

Hitler'in annesi Klara, 20 Nisan 1889'da Nazi liderini Gasthof Zum Pommer adlı barın zemin katında doğurmuştu. Klara ve eşi Alois barın üzerinde bir oda tutarak 1892'de Linz'e taşınana kadar orada kalmıştı.

Evin sahibi hala bara adını veren aile. Evin şu anki sahibi Gelinde Pommer, iki yıldır orada yaşayan ve bir sakat organizasyonu tarafından bakımı üstlenilen sakat kiracılarının Ocak'ta daha modern bir yere taşındığını, evi de bu yüzden sattığını açıkladı.

Evde Hitler'e ait hiçbir şey kalmamış. Sadece Hitler 1938'de Avusturya'yı aldığında orayı ulusal anıt ilan eden Hitler'in partisinin sekreteri Martin Bormann'ın kapıya işlenmiş baş harfleri duruyor.

Ev Pommer ailesine 1952'de iade edilmiş. O zamandan bu zamana ise halk kütüphanesi, okul, banka, teknik enstitü ve sakatlar için ev olarak görev yapmış.

Tarihçiler ise evi müzeye çevirmek istiyor. Fakat Skiba bu fikre karşı: "Bütün dünya Braunau'ya sadece Hitler müzesini görmeye gelecek. Burda Nazizm'in kurbanları anısına konmuş bir taş dışında onunla bağlantısı olan bir şey yok. Müze fikri sadece bir tabu olur."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...