Hitler’in kitabı açık artırmada

Hitler’in otobiyografik kitabı Kavgam’ın kişisel kopyası satışa sunuluyor. Kitabın yaklaşık 200 bin TL fiyatla yeni sahibini bulması bekleniyor.

29.10.2014 - 17:30

Hitler’in kitabı açık artırmada

Adolf Hitler’in 1925 yılında yazdığı otobiyografik manifestosu Mein Kampf’ın (Kavgam) kişisel kopyası, online bir açık artırmayla satışa sunulacak.

1945 yılında Hitler’in Munich’deki kişisel kütüphanesinden ABD’li bir asker tarafından alınan kitabın, 6o bin sterlinin (212 bin TL) üzerinde bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

1923’te Almanya’nın Bavyera bölgesinin yönetimini ele almak için organize ettiği Bierkeller Putsch (Birahane darbesi) yüzünden hüküm giyen Hitler, Kavgam’ın bir bölümünü de hapishanede yazmıştı.

Açık artırmaya sunulacak olan kitabın 1932 yılında basılan bir kopya olduğuna ve Hitler’in kişisel eşyası olduğuna inanılıyor.

ABD askeri Joseph Ben Lieber, 1945 yılında Hitler’in Münih’deki apartmanından Nazi liderine ait bazı eşyaları ülkesine götürmüştü. Lieber’in Hitler’in apartmanından çaldığı şapka ve gömlek gibi diğer eşyalar, geçen sene açık artırmayla yeni sahiplerini bulmuştu.

Hitler’in 1923’te yazdığı ve ilk defa 1925 yılında basılan kitabının satışına Almanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerde izin verilmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...