Turizmin en önemli merkezlerinden Marmaris'te geride kalan sezon değerlendirildi. İçmeler beldesinde düzenlenen toplantıda bazı esnaflar, turistlere yönelik olumsuz davranışlardan şikayetçi oldu.

Esnafların sorunlarının ve çözüm önerilerinin dinlenmesiyle başlayan toplantıda, söz alan esnaflar turistlerin en fazla şikayetçi olduğu konuların başında hanutçuluk ve taciz olduğuna dikkati çekti. 

"İLK İŞLERİ İNGİLİZCE KÜFÜR ÖĞRENMEK"
Toplantıda söz alan kuyumcu Sinan Sarıışık, turizmdeki en büyük sorunun eğitimsiz personel çalıştırılması olduğunu söyledi.

Özellikle restoranlarda çalıştırılan elemanların bozuk İngilizceleriyle turistlere hizmet vermeye çalıştığını belirten Sarıışık, ''Restoranda çalışan eğitimsiz personel, yoldan geçen turistlere 'How are you lan!', 'Come here lan!', 'Have a meal lan!' diye bağırıyor. Hatta ilk olarak İngilizce küfür öğreniyorlar. Çok defa restoranlara gelmeyen turistlere bağırarak küfür edildiğine şahit oldum'' dedi. 

Restoran işletmecisi Ali Aygün ise işletmelerin hijyen yönünden denetlenmemesinden şikayetçi oldu. Her sezon başında yapılan toplantılarda konuşmaların yapıldığını ancak sezonda söylenen hiçbir şeyin hayata geçirilmediğin ifade eden Aygün, ''Restoranlar denetlenecek deniliyor ama sezon boyunca bir kez bile denetlenmedik. Bu kötü esnafın ortaya çıkmasını sağlıyor. Denetlenme yapılmaması işletmeler arasında haksız rekabete neden oluyor. Muayeneleri yapılmayan, mutfağı uygun olmayan çok sayıda işletmeler çalışmaya devam ediyor'' diye konuştu. 

Eleştiriye cevap veren İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Kontrolörü Senem Kökten ise personel sayısı yetersiz olduğu için gerekli denetlemelerin yapılamadığını, İlçe Tarım Müdürlüğü'nün sadece 3 personelle denetleme yapmaya çalıştığını bildirdi. 

Esnafların anlattıkları turizmle ilgili sorunları dinleyen Belediye Başkanı Zeki Eren, olumsuzlukların hep birlikte hareket ederek çözülmesi taraftarı olduğunu, turistlerin hanutçuluk ve sözlü tacizle rahatsız edilmesi konularında bu sezon daha az şikayetler aldıklarını kaydetti ve ''Bu yakışıksız sorunların tamamen ortadan kaldırılması gerekir'' dedi.