Odatv davasında tutuklu olan gazeteci Müyesser Yıldız'dan, CHP’nin insan hakları ve cezaevleri konusundaki çalışmalarıyla öne çıkan milletvekili Melda Onur'a bir mektup gitti.

Okur'un kendi internet sitesinden duyurduğu mektupta Yıldız, kaldığı hücrede bir cana ihtiyacı olduğunu belirterek kedi isteğinde bulundu.

Mevcut yasaların sadece kuşa izin verdiğini belirten Yıldız, "Neden kuş da kedi değil?" diye sordu.

Yıldız mektubunda, "9 aydır tecritte olduğumu, koğuşta yalnız başıma kaldığımı biliyorsunuzdur. Önemli değil, alıştım. Ama özel bir cana ihtiyacım var. Biliyorsunuz cezaevlerinde sadece kuşa izin veriliyor, neden kuş da kedi değil?" diye sordu.

Yıldız, "Cezaevi Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Yönetmeliği varmış. 17 Haziran 2005 tarihinde yayınlanan yönetmeliğin 15’inci maddesine dayanıyor kuş izni... Kediye izin verilmemesinin gerekçesini bulamadım. Bir kedinin pekala koğuşta kalabileceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yıldız’ın, “Kuşa neden mesafeli olduğumu tahmin edersiniz. Biz zaten burada kafesteyiz. Onu da kafeste görmek istemiyorum. Bir kedim olsa okşar, sever, ondan can alırım. İşte sizden yardım istememin sebebi bu. Alt tarafı yönetmelik. Bunu gözden geçiremezler mi?” sözleri dikkat çekti.