İçinden akarsu geçen mağara ilgi bekliyor

Sarkıt ve dikitleriyle dikkati çeken Çal Mağarası, bakımsızlık nedeniyle istenilen ilgiyi görmüyor.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 09:23

İçinden akarsu geçen mağara ilgi bekliyor

Alınan bilgiye göre, Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Çalköy beldesinde yöre halkı tarafından bulunan mağara, 2000 yılında turizme kazandırıldı. Sarkıt ve dikitleriyle dikkati çeken mağaranın içerisinde akarsu bulunuyor.

Mağaranın kaderine terk edildiğini savunan Çalköy Belediye Başkanı Mehmet Ali Tayar, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
"Trabzon merkezine yakın olan ve görsel olarak bir çok özelliği olan Çal mağarası, maalesef istediğimiz turizm hareketini bölgeye sağlayamadı. 2000 yılında turizme açılan ve özelleştirme yoluyla bir firma tarafından işletilen bu mağara aslında bir Uzungöl veya Sümela manastırı gibi bölgemize turist çekebilir. Ancak bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden var olan bu değeri kullanamıyoruz."

Gerekli bakımların yapılmaması nedeniyle mağara içerisindeki yürüme bantlarının neredeyse dökülmeye başladığını anlatan Tayar, "Mağaranı n yeterince tanıtımı yapılmadığı gibi, içerisinde bulunan yürüme bantları da bakımsızlıktan dökülmek üzere. Yetkililerden dileğimiz buraya sahip çıkılmasıdır" dedi.

Gerek ekonomik açıdan gerekse turizm açısından mağaranın değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Tayar, "Mağaranın bölgemizin önemli turizm merkezlerinden birisi haline geleceğini umut ediyoruz" diye konuştu.

Girişten 200 metre sonra iki kola ayrılan mağara içerisindeki sarkıt ve dikitler ziyaretçilere ayrı bir güzellik sunuyor.

Mağaranın başta astım olmak üzere bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...