İki yudum biraya 'sarhoşluk' cezası

Kanlarında 0.5 promilden daha az alkol çıkan 2 gence, 75'er lira 'sarhoşluk' cezası kesildi.

02.03.2011 - 10:09

DHA'nın haberine göre; geçen Cumartesi akşamı iki eski arkadaş Zafer Ülker ve Mahir Güven, tarihi Kaleiçi Yat Limanı'nda bulunan amfitiyatroda bira içmeye indi.

Büfeden aldıkları birer biradan henüz iki yudum alan kişilerin yanına gelen polis, kimliklerini aldı. O sırada tiyatroda bulunan yaklaşık 20 kişinin de kimlikleri toplandı. Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis memurları daha sonra ekip otosunun yanına çağırdıkları kişilere alkolmetre üfletmeye başladı.

Güven'de 0.22 promil, arkadaşı Ülker'de ise 0.34 promil alkol çıktı. Polis, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 'Şarhoşluk' başlıklı 35. maddesinden gençlere işlem yaptı, kişi başı 75 TL ceza kesti.

Ülker, ilgili maddenin sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunan kişilere uygulandığını ve hatta söz konusu maddede alkolün etkisi geçene kadar kişinin gözetim altında tutulması gerektiğini kaydetti ve "Böyle bir şeyle karşılaştığım için hala şoktayım. Araç kullanırken denetime girseydim 0.50 promile kadar hakkım olacaktı" dedi.

Güven ise "Artık yaşam alanlarının daraltıldığını hissediyorum" dedi.

Gençler, polisin kestiği cezaya karşı dava açmaya hazırlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...