Şovmen Mehmet Ali Erbil, programında söylediği "Mum söndü mü yapıyoruz burada?" ifadesi tepki yarattı.

Başka bir programa telefonla bağlanan Erbil, "Sözlerim yanlış anlaşıldı, ben öyle bir laf etmem. Alevi bir çok arkadaşım var" dedi.

DAHA ÖNCE DE "BEN KIZILBAŞ MIYIM Kİ?" DEMİŞTİ
Erbil daha önce de Star TV'de yayınlanan bir evlilik programında kendine eş adayı arayan 80 yaşındaki bir kişiye "Ben Kızılbaş mıyım ki" sözlerini kullanmış ve Aleviler'in tepkisine neden olmuştu.

ÇARKIFELEK YAYINDAN KALKTI
Star Televizyonu, Çarkıfelek'in yayından kaldırıldığını şu açıklamayla duyurdu:

"Dün akşam STAR Televizyonu’nda yayınlanan bir programda, vatandaşlarımızı rencide eden bir ifade kullanıldığı görülmüştür. Bu ifadeyi kullanan sanatçının herhangi bir kötü niyetinin ve kasıtlı bir davranışının olmadığını düşünüyoruz.

Nitekim kendisi de derhal bu ifadesinden dolayı katıldığı bir başka TV programında özür dilemiş bulunmaktadır.

Buna rağmen, kasıtlı ya da kasıtsız vatandaşlarımızı rencide eden hiçbir ifadeyi müsamaha ile karşılamamız mümkün değildir.

Bu anlayıştan hareket eden STAR TV Yönetimi anılan programın kaldırılmasına karar vermiştir.

Kamuoyumuzun bilgisine saygı ile sunarız."

ERBİL'İN FOTOĞRAFLARI YAKILDI
Mehmet Ali Erbil'e Aleviler'den tepki geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından Mehmet Ali Erbil'in dün televizyon programında bir inanç kesimine yönelik sözlerine tepki göstermek amacıyla Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde eylem düzenlendi.

Eyleme katılan bazı kişiler, Mehmet Ali Erbil'in fotoğrafını yaktı. Mehmet Ali Erbil'i eleştiren sloganların atıldığı ve pankartların açıldığı eylemde konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel, şunları söyledi:

''20 milyon Alevi vatandaşını incitmeye, hakaret etmeye ne kimsenin hakkı vardır, ne de haddi. Geçmiş yıllarda Güner Ümit bir yarışma programında benzer bir söz söylemişti. O dönemde Alevilerin yine tepkisi olmuş ve televizyon kanalı önünde eylem yapılmıştı. Eylemde televizyon kanalının binası ateşe verilmek istendi. Alevi vatandaşlarımız engel oldu. Sonradan ortaya çıktı ki, ateşe vermek isteyen kişiler Alevi değildi. Gazi olaylarının ardından Güner Ümit'in başına bir şey gelmemesi için evine 4 tane koruma gönderdik. Başına bir şey gelirse bizden bilinmesin diye, bize hakaret eden kişiyi koruduk.''

Özel, Erbil'in sözleriyle ilgili en kısa sürede dava açacaklarını açıkladı.

"MEMLEKETİMDEKİ BİR İNSANI DAHİ ÜZDÜYSEM İÇİMDE HİÇ BİR ART NİYETİN BULUNMADIĞINI BİLMELERİNİ İSTERİM"
Erbil ise Medyatava'ya şu açıklamayı gönderdi:

"Çarşamba günü Star Televizyonunda yayınlanan ve sunuculuğunu yaptığım “Çarkı Felek” programında canlı yayın esnasında ülkemde yaşayan bir çok insanı üzecek maksadını aşan bir cümleyi ağzımdan kaçırdım ve bu sebeple derin üzüntü içersindeyim…

Türk halkının yakinen bildiği üzere yıllardır bu tür canlı yayın eğlence programlarını sunmaktayım. Ve işimi yaparken tek amacım; seyreden insanları biraz olsun günlük streslerinden uzak tutabilmek için güldürmek suretiyle eğlenmelerini ve neşelenmelerini sağlamaktır. Ayrıca, yine Türk halkının malumu olduğu üzere kendi enerjimi ve heyecanımı her gün ilk yayınıma çıkarmışçasına yansıtır ve programların doğal atmosferine kendimi kaptırır adeta her seyirci gibi ben de programı yaşarım.

Takdir edilmelidir ki içimde herhangi bir kimseyi üzmek üzere tasarlanmış hiçbir art niyet olmadan işimi yaparken zaman zaman benim de hatalarım oluyor. İşime ve Türk halkına olan saygım nedeni ile azami dikkat göstermeme karşın bazen maksadım çok masumane de olsa sınırlar aşılabiliyor.

Ancak, yıllardır ekranlardan Türk halkı ile neredeyse bütünleşerek yaptığım tüm programlarda, tiyatro oyunlarımda, dizilerde ve sinema filmlerimde keza kendi özel hayatımda genel prensibim olarak bir gruba, inanca, mezhebe, etnik köken yahut kültüre asla ve kat’a saygısızlığım olmamıştır. Her kesimden insanı eğlendiren bir komedyen olarak tüm bu hassasiyetlerim izleyenler tarafından yürekten anlaşıldığı için belki de tarihte çok az kişiye nasip olacak bir şekilde Türk halkının teveccühüne nail oldum. Bu teveccühün onurunu üzerinde taşıyan bir kişi olarak adı geçen yayında, memleketimdeki bir insanı dahi üzdüysem, içimde hiç bir art niyetin bulunmadığını ve canlı yayın heyecanı ile istemeden maksadı aştığını bilmelerini isterim. Bu vesile ile tüm Türk halkından özür dileyerek saygılarımı sunarım."

1995'TE GÜNER ÜMİT GAF YAPMIŞTI
Star TV'de 1995 yılında ''Turnike'' adlı programın sunuculuğunu yapan Güner Ümit, programın hamile kılığındaki hosteslerinden birinin ''Bebek kimden?'' sorusuna ''Babamdan'' karşılığını vermesi üzerine ''Sen kızılbaş mısın?'' demişti. Olayın ardından Güner Ümit ve Star TV uzun süre protesto edilmiş, mesleğinin zirvesinde olan Ümit'in ise kariyeri sona ermişti.

EDP'DEN KINAMA
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Ziya Halis, televizyon programındaki sözleri dolayısıyla Mehmet Ali Erbil'i ve yurttaşlar arasındaki kardeşliği bozan benzeri söylemleri kınadığını ifade etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Halis, Erbil'in televizyon programındaki söyleminin, ''şovmenlikle açıklanacak veya savunulacak bir durum olmadığını, iç dünyasının dışa yansıması olduğunu'' kaydetti. Halis, açıklamasında ''Yurttaşları Alevi toplumuna düşman etmek, Alevi toplumunu dışlamak için resmi ideolojinin desteği ile yürütülen karalama ve rencide etme politikalarının sonucu olan 'mum söndü' iftirasının halen sürüyor olmasının, bu politikaların toplumun genel kesiminin genlerine işlediğini gösterdiğini'' ifade etti.