İkinci 'kaçak aslan avı' vakası

ABD'li diş hekiminin Zimbabve'nin sembol aslanı Cecil'i avlamasının yankıları sürerken, ABD'li bir başka doktor hakkında nisan ayında yasa dışı aslan avladığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.08.2015 - 14:37 | Son Güncelleme : 03.08.2015 - 16:37

İkinci 'kaçak aslan avı' vakası

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı Diş Hekimi Walter James Palmer’in Zimbabve'nin sembol aslanı Cecil'i yasa dışı olarak avlamasının yankıları sürerken, Zimbabveli yetkililerin ikinci bir ABD'li doktorun geçen Nisan ayında bir aslanı yasa dışı avladığını iddia ederek soruşturma başlattığı bildirildi.

Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi Başkanlığı, yerel medyaya yaptıkları açıklamada, adının Jan Casimir Seski olduğu belirlenen ABD'nin Pensilvanya eyaletinde jinekolojik-onkolog doktor olarak çalışan kişinin, Hwange Ulusal Parkı dışında bir aslanı yay ve ok kullanarak yasa dışı avladığını iddia ettiler.

ABD'li doktor Jan Casimir Seski hakkında Zimbabve soruşturma başlatırken her iki yasa dışı aslan avı hakkında sosyal medyadan ABD'li doktorlara tepki yağıyor.

Afrika’nın en ünlü aslanlarından biri olan, Zimbabve'nin en çok görüntülenen meşhur aslını Cecil’i 1 Temmuz tarihinde yasa dışı av ile öldürdüğü belirlenen ABD'li diş hekimi Palmer'e yardım eden biri profesyonel av rehberi diğeri ise çiftlik sahibi Zimbabveli iki kişi geçen hafta tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandalın ardından ABD'li diş hekimi Walter James Palmer’ın aslanın öldürülmesi için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediği ortaya çıkmıştı.
Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandalın ardından ABD'li diş hekimi Walter James Palmer’ın aslanın öldürülmesi için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediği ortaya çıkmıştı.

"CEZA ALMAMAK İÇİN MİLLİ PARKIN DIŞINA ÇIKARDI"

Dr. Jan Casimir Seski'nin de avladığı aslanı yasal sorumluluktan kurtulabilmek için daha önceki olayda olduğu gibi hileli yöntemlerle milli parkın dışına çıkarttığı ve orada yay ve ok kullanarak öldürdüğü iddia ediliyor.

Her iki Amerikalı doktora sosyal medyadan ve çeşitli Afrika ülkelerinin kamuoyularından tepki yağıyor. "Aslan Cecil için Adalet" adalet adı altında sosyal medya mercilerinde yürütülen kampanyalarda başta avcılar diş hekimi Walter James Palmer ve Dr Jan Casimir Seski olmak üzere sorumluların cezalandırılması isteniliyor.

15 YIL HAPİS CEZASI ALABİLİR

Cecil’i öldürenler suçlu bulunmaları halinde 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Zimbabve'nin, soruşturmaların sonuçlarına göre ABD'ye kaçak avlanan doktorlar hakkında yargılanma talebinde bulunacağı kaydediliyor.

Afrika'nın güneyinde bir kara devleti olan Zimbabve yaban hayvanları konusunda çeşitliliğe sahip bir ülke. profesyonel avcıların ilgisini çeken Zimbabve'de yaban hayvanlarının avlanılması yasalarla sınırlandırılmış durumda.

Sayfa Yükleniyor...