İkizdere Vadisi'nde mutlu son

Çevrecilerin hukuk mücadelesi sonuç verdi. Doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi'ne artık dokunulamayacak.

Haberler 22.10.2010 - 17:02

İkizdere Vadisi'nde mutlu son

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu, Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri ilan edilen İkizdere Vadisi'ni Doğal SİT alanı ilan etti.

Böylece İkizdere, Anzer ve Ovit yöresinde yapılması planlanan 22 Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi de rafa kalkmış oldu.

İkizdere Derneği bu karar için iki yıldır mücadele içindeydi.

DHA'nın haberine göre; eski başkan Kadem Ekşi, "Bugün HES'lerin pençesinden kurtulduğumuz, yeşili, doğayı çocuklarımıza bırakacağımızın müjdelendiği gündür" dedi.

YAŞAMI TEHDİT EDEN HİÇ BİR YAPILAŞMA OLMAYACAK
Vadinin alt kesiminde bugüne kadar 4 HES projesi gerçekleştirildiğini söyleyen Ekşi, şöyle konuştu: 

"SİT alanı ilan edilen bölgede hiç başlanmış proje yok. 22 tane planlanıyordu, onlar da rafa kalktı. Kurulun kararı sonrasında artık 2863 sayılı yasa uyarınca bölgede taşocağı açılamayacak, madencilik çalışması yapılamayacak, HES inşaatlarına izin verilmeyecek. Yani eko sistemi ve canlı yaşamını tehdit eden hiç bir yapılaşma olmayacak."

KADERİ FIRTINA VADİSİ GİBİ
Rize'de daha önce de Çamlıhemşin İlçesindeki ünlü Fırtına Vadisi de doğal SİT alanı ilan edilmişti. Böylece Fırtına'nın ardından ekolojik yönden önem taşıyan İkizdere Vadisi de HES yapımından kurtulmuş oldu.

Bu kararla Anzer Yaylası'nda planlanan HES'ler de iptal edildi.TARKAN DA KARŞI ÇIKMIŞTI
Rize'nin İkizdere İlçesi'ne bağlı Ovit Yaylası'nda düzenlenen şenliklere katılan ve bir konser veren Tarkan, bölgede kurulması planlanan hidroelektrik santrallerine (HES) karşı mücadele eden hemşehrilerine destek verdi.

Tarkan, konserinde şunları söylemişti:

"HES'lere karşı mücadeleye devam değil mi? Öğrendiğime göre durdurma kararları çıkmış. Sonuna kadar mücadele edin. Ben de sizin yanınızda olacağım. Bu toprakları bize dedelerimiz bıraktı. Yok ettirmeyeceğiz. Turizme 'evet', HES'lere 'hayır' diyoruz. 'Su boşa akar' diyorlar. Öyle bir şey olabilir mi? O zaman güneş ve hava da boş. Sevgili hemşehrilerim sonuna kadar mücadele edeceğiz."Sayfa Yükleniyor...