Ilısu köyü sakinleri Erdoğan'ı bekliyor

Ilısu Barajı nedeniyle evleri sular altında kalacak olan köy sakinleri için yaptırılan modern konutların anahtarları, pazar günü Başbakan Erdoğan tarafından verilecek. Köylülerin Erdoğan'dan bir de isteği var...

29.10.2010 - 11:11

Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Ilısu Barajı'ndan ilk etkilenecek yerleşim birimi olan Ilısu köyü sakinlerine Devlet Su İşleri, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve TOKİ Başkanlığı arasında imzalanan üçlü protokol çerçevesinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 48 konutun son derece modern ve kullanışlı olduğunu söyledi.        

Kentin özellikleri ile halkın yaşam biçiminin de dikkate alındığı yeni yerleşim alanında konut dışında cami, köy odası, oyun parkı ve ahır da yapıldığını belirten Dündar, Ilısu köyündeki vatandaşlar için hazırlanan 48 konutun anahtarlarının 31 Ekim Pazar günü düzenlenecek geniş katılımlı bir törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.        

Dündar, hak sahiplerinin yeni köylerine taşınmaya hazırlandıklarını kaydederek, şöyle dedi:       

''Vatandaşlarımız yeni konutlarını çok beğendiler. Ilısu Köyü sakinleri Başbakan Erdoğan'dan teslim alacakları yeni konutlarına 1 Kasımdan itibaren yerleşmeye başlayacak. Yeni yerleşim alanını kanunların öngördüğü çerçevede vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda dizayn ederek istifadesine sunuyoruz.

Barajdan etkilenecek diğer köyler için de aynı süreci izleyerek planlı, kaliteli ve yaşanabilir yeni yerleşim alanları oluşturmak arzusundayız. Vatandaşların talebi doğrultusunda yeni yerleşim alanlarının hangi köy için kaç konuttan oluşacağına karar vererek çalışmalara başlayacağız. Vatandaşların kendi insiyatifleriyle verecekleri karar doğrultusunda yapımı planlanacak yeni konutlara ve resmi dairelerin inşaatına 2010 yılında başlanacak.''
       
YENİ EVE YENİ EŞYA TALEBİ
Ilısu Köyü Muhtarı Mehmet Nezir Çelik, köydeki vatandaşların yeni konutlarını beğendiğini ve heyecanla taşınmayı beklediklerini söyledi.        

Yeni evlenen 12 çiftin de bu haktan faydalanması gerektiğini ifade eden Çelik, bu çiftler için de konut yapılmasını istediklerini belirtti.        

Çelik, köylerinde tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını kaydederek, şunları söyledi:        

''Proje hazırlanırken evlerin yanına ahır yapılmasını istemiştik. Ancak bu modern evlerin yanına hayvanlarımızı getiremeyeceğimizi anladık. Bu nedenle hem geçimimizi sağlamak hem de köyün temiz kalması için köyün yakınına bir hayvan barınağı yapılmasını istiyoruz. Proje kapsamında hak sahiplerine yeni konut dışında tarım amaçlı 3'er dönümlük arazi de verileceği söylenmişti. Bunun gerçekleşmesi de geçimimizi sağlamamız açısından önemli. Bu beklentilerimizi Başbakanımıza ileteceğiz. Ayrıca köy halkı yeni evlerine eski eşyalarını götürmek istemiyor. Son derece modern yapılmış yeni konutlara yeni beyaz eşya ve mobilyalarla yerleşmek istiyorlar. Başbakanımızdan yeni evleri için yeni eşya talebinde bulunacağız.''        

Çelik, okul yapımına da yakında başlanacağını belirterek, yeni okul tamamlanıncaya kadar yeni yerleşim alanındaki köy konağını okul olarak kullanılacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...