İnci kefali mi? Van balığı mı?

"Van Gölü'nün sodalı sularında yaşayan endemik bir balık türü olan 'Van Balığı' isminin yerine, "inci kefali" isminin ön plana çıkarılması, Van halkını derinden incitti."

03.06.2010 - 15:59

İnci kefali mi? Van balığı mı?

Van Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı İkram Kali, Van halkının, Van Gölü'nde yaşayan balığın neslinin korunmasına yönelik yapılan bütün çalışmaları ve mücadeleleri saygıyla, minnetle ve takdirle karşıladığını belirterek, şunları kaydetti:        

''Ancak Van Balığı isminin değiştirilmesini de aynı şekilde uygun bulmamaktadır. Akademik alanda kullanılan bu isim, Van halkı nezdinde ve Van kültüründe asla kabul görmez, görmeyecektir. Derneğimizi arayan Vanlılar, Van Balığı isminin değiştirilmesine yönelik sitemlerini, tepkilerini dile getirmektedir. Van Gölü'nün sodalı sularında yaşayan endemik bir balık türü olan 'Van Balığı' isminin yerine, 'inci kefali' isminin ısrarla ön plana çıkarılması, Van halkını derinden incitmekte ve üzmektedir.''        

Van Gölü, Van kedisi, Van kahvaltısı, Van peyniri ve Van Gölü canavarı isimlerinin, Van'ın doğal markaları olduğunu belirten Kali, şöyle devam etti:       

''Şimdi bu değerlerden birinin önündeki Van ismini kaldırdığınızda, bu doğal ve kültürel değerlerin Van'a ait olduğunu nasıl izah ve iddia edebilirsiniz? Hangi gerekçeye dayanırsa dayansın, Van Balığı isminin 'inci kefali' olarak öne çıkarılmasını, tanıtılmasını yanlış bulmaktayız. Van Gölü'nün mavi sularında yaşayan balığın ismi Van Balığı'dır. Van'ın tarihine, kültürüne, doğal değerlerine, turizmine katkı sağlamayacak, yerel çekişmelere zemin hazırlayacak olan bu isimin düzeltilmesini bekliyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...