Marmaris'te bir restoranda çalışan Gaziantepli Mehmet Baki Sakaroğlu, İngiliz eşinin 22 aylık oğullarını kaçırdığını iddia etti.

Oğlunu bulmak için dedektif gibi araştırma yapan Sakaroğlu, başvurduğu mahkemenin oğlu Armani Ali'nin ''Yurt dışına çıkışının tedbiren önlenmesi'' yönünde karar aldırdığını söyledi.

Marmaris'in Armutalan beldesinde genelde İngiliz turistlere yönelik hizmet veren bir restoranda çalışan 27 yaşındaki Mehmet Baki Sakaroğlu, yaklaşık 3 yıl önce İngiliz A.K ile evlendi. Eşiyle ilgili 6 ay önce öğrendikleri nedeniyle hayatının alt üst olduğunu ifade eden Sakaroğlu, ''İnternet kullanmaya başlayınca eşinin ailesinin uyuşturucu ticareti yaptığını ve eşimin uyuşturucu suçundan 6 ay hapis yattığını öğrendim. Sosyal paylaşım sitelerinden eşiminin oğlumuza hamileyken başka erkeklerle ilişkisi olduğunu gösteren fotoğrafları ve yazışmaları görünce şok oldum'' dedi.

Bu öğrendikleri ve Müslüman olduğu için evlendiği eşinin bu dine mensup olmadığını anlayınca ayrılma kararı aldığını belirten Sakaroğlu, kendisiyle kalmasını istediği oğlunu Türkiye'de Müslüman olarak kendi örflerini göre büyütmek istediğini söyledi.

Eşiyle kendisini gerçekten sevdiğini düşünerek evlenmeye karar verdiğini dile getiren Sakaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Benim inançlarıma ve geleneklerime uyacağı sözünü verdi. Evlendik ve vize alarak İngiltere'ye gittik. Orada bana kötü davranarak evden attılar. Doğan çocuğumu göstermek istemediler. 21 ay boyunca çocuğumla bir arada bir tek fotoğrafım yok. Eşim Blackburn'de yaşıyordu. Ben de onlara yakın olan başka bir şehirde kalmaya başladım. Bu sırada internet kullanmayı öğrendim. Facebook'ta eşimin uygunsuz fotoğraflarını gördüm. Bunları görünce daha fazla araştırma yapmaya başladım. Karnında benim çocuğumu taşırken başka erkeklerle ilişkisi olduğunu tespit ettim. Bunların hepsini belgeledim ve mahkemeye sundum. Bir baba olarak bu fotoğraflarla yaşamak istemiyorum.''

OĞLUNU TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇİRDİ
İngiliz gazetelerinin internet sitelerinde yaptığı araştırmada eşinin ailesinden 'Eroin Ailesi'' diye bahsedildiğini ifade eden Sakaroğlu, yeminli tercüman aracılığıyla Türkçeye çevirttiği bu haberleri noterde tasdik ettirdiğini kaydetti.

Çocuğunun böyle bir aileyle birlikte büyümesini istemediğini anlatan Sakaroğlu, şöyle devam etti:

''Öğrendiğim şeyleri onlara belli etmedim. Çocuğumu bir şekilde Türkiye'ye getirerek Türk nüfusuna kaydettirmeyi istedim. Eşim ve çocuğumuzla birlikte tatil için Marmaris'e geldiğimizde oğlumu Türk vatandaşlığına kaydettirmek için doğum sertifikasını göndermelerini istedim. Bunu istemeyen eşimin ailesi İngiliz polisine başvurarak, 'Kızımızın pasaportuna ve telefonuna el konulmuş, zorla Türkiye'de tutuluyor' diye şikayette bulunmuş. Bunun üzerine polisler çalıştığım restorana baskın yaptı. İddiaların doğru olmadığını gördüler. Eşim oğlumu alarak kaçmak istedi. Buna engel oldum ve doğum sertifikasının gönderilmesinin ardından oğlumu Türk vatandaşlığına kaydettirdim.''
 
ANNESİ OĞLUNU KAÇIRDI
Çalıştığı restoranın en kalabalık olduğu 22.00 sıralarında eşinin çocuğunu oynatma bahanesiyle parka götürdüğünü belirten Sakaroğlu, eşinin oğlunu da alarak kaçtığını iddia etti.

Bir hafta önce annesi tarafından kaçırılan oğlunu bulmak için dedektif gibi iz sürdüğünü anlatan Sakaroğlu, şunları söyledi:

''Farları kapalı olarak bekleyen gri bir arabada bulunan eşimin amcası ve babasının kiraladığı 3 kişi parkta bekliyormuş. Eşim oğlumu da alarak bu arabaya binmiş ve hızlı bir şekilde kaçmışlar. Dalaman'da bir akrabalarının olduğunu öğrendim. Fotoğraflarını her gördüğüm kişiye göstererek aradım. Onları bularak kaldıkları siteye gittim. Geldiğimden haberdar olarak Fethiye'ye kaçtılar. Fethiye'de de arayıp buldum eşimi. Kaldıkları otele gidip aracılar vasıtasıyla konuşmak istedim. Kabul etti ve odasından inerken aynı anda otele polisler geldi ve beni alarak emniyete götürdüler. Burada da hakkımdaki iddiaların doğru olmadığı anlaşıldı ve ifade işlemleri sırasında eşime pasaportunu ve oğlumun pasaportu ile kimliğini vererek sivil bir polis aracına bindirip, İngiliz konsolosluğu görevlileriyle götürdüler.''
 
MAHKEMEDEN YURT DIŞINA ÇIKIŞ TEDBİRİ
Oğlunun kaçırılmasının ardından mahkemeye başvurduğunu anlatan Sakaroğlu, eşinin kendisiyle evliyken çekilmiş uygunsuz fotoğraflarını göstermesi üzerine Marmaris 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından oğlunun ''Yurt dışına çıkışının tedbiren önlenmesi'' yönünde karar aldırdığına dikkati çekti.

Bu karar nedeniyle eşinin oğlunu yasal yollardan Türkiye'den götüremeyeceğini vurgulayan Sakaroğlu, ''Eşimin bazı yakınları ile internet üzerinden konuşuyorum. Babasının eşim ve oğlumu kiraladığı bir tekneyle Rodos Adası'na kaçıracağı bilgisini aldım. Orada konsolosluğa başvurup, seyahat belgesi alarak İngiltere'ye dönme planı yapıyorlarmış. Konsolosluğa gidiyorum 'yerlerini emniyet biliyor' diyor, Fethiye Emniyet Müdürlüğüne gidiyorum 'yerlerini konsolosluk biliyor' diyorlar. Ne yapacağımı şaşırdım'' dedi.

Altı aydır doğru düzgün uyuyamadığını ve psikolojisinin bozulduğunu ifade eden Sakaroğlu, düz yolda giderken kaza yaptığını ve bugün hastaneden çıktığını söyledi.

Tek isteğinin oğluna kavuşmak olduğunu anlatan Sakaroğlu, çocuğunun Hristiyan yapılmasını ve başka adetlere göre büyütülmesini istemediğini kaydetti.

Mehmet Baki Sakaroğlu, oğlunun İngiltere'ye götürülmesi durumunda kendisinin bir daha görmesine izin verilmeyeceğini iddia etti.