İngiliz polisi Ayşe Arman’a özendi

Müslüman kadınların yaşamını ve sorunlarını anlamak isteyen İngiliz polisi, Ayşe Arman gibi bir gününü tesettüre girerek geçirdi.

04.08.2009 - 12:37

İngiliz polisi Ayşe Arman’a özendi

Hürriyet yazarı Ayşe Arman geçtiğimiz haftalarda, tesettüre girerek farklı mekanlarda dolaşmış ve türbanlı kadınların neler hissettiğini, nelerle karşılaştığını anlamaya çalışmıştı.

Tesettürüyle Nişantalı ve Etiler’deki restoran ve kafelere giren, gecekulübine girmeye çalışan ve genelde İslami kesimin gittiiği bir otelde haşema ile denize giren Arman’ın, bu sürede yaşadıkları bir yazı dizisi halinde yayımlandı. Tartışma yaratan dizi sonrasında Arman’a olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri gelmişti.

Türbanlı kadınların yaşadıklarını görmek için yola çıkan Ayşe Arman’ın yaptığına benzer bir denemeyi İngiliz polis teşkilatı da yaptı. Güney Yorkshire Polis birimindn üç kadın memur, ülkedeki Müslüman kadınları daha iyi anlamak için burkalı bir gün boyunca sokaklarda burkalı gezmeleri için talimat aldı.

Polislerden iki tanesi yüzleri dahil tüm vücutlarını örten burka giyerek, diğeri ise türban takarak bir günlük görevlerine başladır. Daha öncesinde İslami yaşamı ve kuraları anlatan dört Müslüman kadın da gün boyu polis memurlarına eşlik etti.

Ayşe Arman haşemasıyla yüzmeyi de denemişti. Ayşe Arman haşemasıyla yüzmeyi de denemişti.

Polis yetkilileri uygulamanın, etnik ve dini azınlık mensupları ile ilgili kapsamlı bir iletişim programının parça olduğunu vurguluyor.

POLİSLER UYGULAMADAN MEMNUN
Bir gününü burka içinde geçiren polis memuru Deb Leonard ise yaşadığı deneyimden memnun... Leonard, yaşadığı deneyimin, Müslüman kadınların toplum içinde dolaşırken nasıl hissettiklerini anlamada büyük katkısı olduğunu belirtti.

Polis teşkilatı ve çarşafa giren kadın polisler, uygulamadan memnun olsalar da farklı çevrelerden eleştiriler geliyor.

Hristiyanlar’ın Birliği adındaki kuruluşun sözcüsü Sid Cordl, “Bu tür kıyafetlerin kadınlar için eziyetin sembolü olduğunu düşünüyorsak, polis bunu cesaretlendirmemeli” dedi. Cordi’ye göre eğer polis gerçekten Müslümanlar’ı anlamak istiyorsa, onların yaşadığı yerlere daha sık gitmeli ve konuşmalı.

'VERGİLER BOŞA GİDİYOR'
Uygulamaya yapılan bir eleştiri de vergi mükelleflerinin parasının boşa harcandığı yönünde... Douglas Murray adındaki bir sosyal danışman, polisin gerçek görevinin suçluları yakalamak ve engellemek olduğunu ve bu şekilde davranarak halkın vergisinin boşa gittiğini savundu. Murray ayrıca, suçlular tarafından mağdur edilmiş kişilerin bu duruma şaşırmış olacağını çünkü polisin suçluları yakalamak yerine zamanını bu tarz kıyafetler giyerek harcadığını öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...